Tajemnica zdrowych stóp

piękne stopy, to zdrowe stopy
123rf.com

Powabne biodra, kształtne piersi, zgrabne nogi, jak również zadbane stopy są bez wątpienia symbolem kobiecości.
Zamiłowanie do delikatnych kobiecych stóp przejawiał podobno największy kochanek Giacomo Casanova. Aby były faktycznie powabne i zdrowe musimy troszczyć się o nie każdego dnia. Wystarczy pamiętać o kilku krokach, które doprowadzą nas do celu, czyli wypielęgnowanych i szczęśliwych stóp przez cały rok.

reklama

Krok 1: Profilaktyka

Czy obuwie ma wpływ na nasze stopy? Oczywiście! Dlatego odpowiednio dobrane i wygodne buty pomogą nam przemierzać codziennie setki kroków. Niewygodne mogą być przyczyną odcisków, zrogowaceń, a nawet schorzeń stóp, takich jak haluksy. Wyglądają nieestetycznie, a przy tym często mogą sprawiać ból i dyskomfort.

Jak temu zapobiec i w jaki sposób zaradzić?

  • Postaraj się jak najrzadziej nosić ciasne buty oraz szpilki, optymalna wysokość obcasa to 2-5cm, te bardzo wysokie noś najwyżej 2godziny dziennie – komfort stóp jest kluczowy. W pracy zmieniaj obuwie na wygodniejsze, a po przyjściu do domu najzdrowiej dla twoich stóp będzie chodzić na boso. Według lekarzy but powinien mieć sztywny zapiętek, który powinien być dopasowany w szerokości oraz długości do naszej stopy. Natomiast materiał z jakiego jest wykonany, powinien być lekki, by pozwalał oddychać stopom.
  • Gdy pojawią się pierwsze objawy dyskomfortu kup wkładki żelowe lub specjalne plastry, często są w kolorze skóry lub całkiem przezroczyste.
  • Sprawdzonym sposobem jest również ćwiczenie stóp poprzez poruszanie palcami (połóż kawałek materiału na podłogę i staraj się ściągać go palcami). Wzmacniasz w ten sposób mięśnie stóp.
  • Gdy domowe sposoby zawiodą, udaj się na wizytę do ortopedy lub do podologa – specjalisty od schorzeń stóp. Podologia jest w Polsce jeszcze mało znaną dziedziną, lecz coraz więcej można o niej usłyszeć. Podolog pomaga zapobiegać powstawaniu zmian na stopach i na podstawie obserwacji oraz wywiadu z tobą potrafi przewidzieć, jakie problemy mogą mieć twoje stopy w przyszłości. Może warto wybrać się do gabinetu, w którym pedicure wykonuje tego typu specjalista, by oprócz pielęgnacji zbadał profilaktycznie twoje stopy i dał indywidualne wskazówki.