Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123RF.com
123RF.com
29 listopada 2011 in Moda i uroda by Izabela Moskal

Tanoreksja-uzależnienie od opalania

Mimo nagonki w mediach i prasie na opalanie, to opalona, czekoladowe skóra ciągle jest w modzie. Właśnie dlatego o tej porze roku nasila się problem anoreksji, czyli uzależnienia od opalonej skóry.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Tanoreksja, to uzależnienie od opalania się na słońcu lub w solarium. Dla tanorektyka, skóra ciągle jest blada, nawet jeśli jest bardzo opalona. Osoba taka chce ciągle pracować nad kolorem swojej skóry i wybiera się nawet kilka razy w tygodniu do solarium, koniecznie takiego z bardzo silnymi lampami.

Tanoreksja jest chorobą, na która są szczególnie podatne są młode kobiety, bardzo skupione na swoim wyglądzie, którym wydaje się, że tylko opalona skóra czyni je atrakcyjnymi.

Takie osoby, nawet jeśli zdają sobie sprawę z zagrożeń związanych z nadmiernym opalaniem się, uważają iż wygląd jest najważniejszy. Bagatelizują problem i ciągle dążą do bardziej opalonej skóry.

 Przyczyny i objawy tanoreksji

Zazwyczaj uzależnienie to zaczyna się niewinnie. Ktoś chce przedłużyć wakacyjną opaleniznę, chce się ładnie opalić przed imprezą i tak od jednej wizyty w solarium czy posiedzenia na słońcu, zaczyna się robić kilka, kilkanaście i kilkadziesiąt.

Przyczyny anoreksji, podobne są jak w przypadku innych uzależnień i zaburzeń związanych z postrzeganiem własnego ciała. Najczęściej zaczyna się od nieakceptowania własnego wyglądu, potrzeby „ukrycia” nadmiaru kilogramów czy stanów zapalnych towarzyszących trądzikowi. Wielką rolę wywierają tutaj również endorfiny czyli hormony szczęścia wydzielane podczas opalania się.

A jak wygląda skóra takiej osoby? Jest ona bardzo mocno opalona, ale też przesuszona i pełna widocznych bruzd i zmarszczek.

Jak pomóc

Ponieważ anoreksja  jest zaburzeniem na tle  psychicznym,  wymaga pomocy psychologa lub psychiatry. Niestety takie osoby bardzo często odmawiają współpracy i szukają raczej pomocy u kosmetologa by ratować przesuszoną skórę. Bardzo ważna jest pomoc bliskich osób, ale w bardzo przemyślany sposób. Krytyka i nagonka nie pomogą, a raczej sprawią, że tanorektyk odwróci się od nas. W bardzo delikatny sposób można przedstawić skutki ciągłego wystawiana ciała na promieniowanie UV. A są to, przede wszystkim przesuszona i szybciej starzejąca się skóra, uszkodzenie wzroku, wzrost ryzyka zachorowania na nowotwory skórne, poparzenia słoneczne i zmiany mutagenne.

Ważne jest też, chwalenie wyglądu takiej osoby by była dowartościowana i skierowanie jej uwagi na problem przesuszonej skóry i szybszego powstawania zmarszczek. Dobrze jest okazywać takiej osobie wsparcie, a kiedy zacznie zauważać problem, pomóc w odnalezieniu specjalisty od tego typu uzależnień. Nie wolno bagatelizować problemu i powtarzać, że ciągłe przebywanie na słońcu czy wizyty w solarium to nic strasznego.


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI