Trądzik – nie tylko u nastolatków

123RF.com

Nie masz już „nastu” lat, a wciąż zmagasz się z problemami skórnymi na twarzy? To wciąż może być trądzik.
Problem z niedoskonałościami skóry dotyczy 51% kobiet między 20 a 29 rokiem życia i 33% między 30 a 39. Trądzik wymaga leczenia i stałej opieki dermatologicznej. Poznaj 4 kroki, które pomogą Ci zostawić problem za sobą.

Za trądzik odpowiedzialne są najczęściej czynniki genetyczne i hormonalne, ale dotyczy to głównie okresu nastoletniego, kiedy ta choroba skóry występuje najczęściej. W przypadku osób w dojrzałym wieku przyczyny są złożone. Mogą to być czynniki zewnętrzne lub zaburzenia hormonalne, takie jak hyperandrogenizm nadnerczowy, czy spadek poziomu estrogenu. – Przyczyną trądziku często bywa stres. Szybkie tempo życia i ciągłe napięcie powoduje wzrost poziomu androgenów, które wpływają na nadmierną produkcję sebum i w efekcie zatykanie gruczołów łojowych – mówi dr Agnieszka Bliżanowska z Centrum Dermatologii i Medycyny Estetycznej WellDerm. Zmiany skórne to także efekt palenia papierosów, złej diety, w tym nadwrażliwości na niektóre produkty spożywcze lub nietolerancji pokarmowej. Z problemem najczęściej borykają się kobiety po 30. roku życia, która często nie miały problemów z trądzikiem w okresie dojrzewania. Pojawienie się zmian skórnych na twarzy to wyraźny sygnał, że trzeba udać się do lekarza.

Krok 1: Konsultacja

Konsultacja z dermatologiem jest w leczeniu obowiązkowa, bo na własną rękę z chorobą sobie nie poradzimy. – Trądzik to nie tylko defekt estetyczny, ale przede wszystkim choroba, wymagająca często długotrwałej terapii. Dlatego wybór metody i samo leczenie powinno się odbywać z pomocą doświadczonego lekarza – uważa dr Agnieszka Bliżanowska. Trądzik u dorosłych różni się od tego nastoletniego również objawami. Jak go zatem rozpoznać? – Zmiany skórne są widoczne najczęściej w okolicach ust, brody i szyi. Nie mają one ciężkiej postaci, są to raczej małe grudki i krosty najczęściej występujące na suchej skórze – wyjaśnia dermatolog.

Krok 2: Zmiana nawyków

Po trafnej diagnozie czas na zmiany. Bardzo duży wpływ na cerę ma styl życia, dlatego warto o siebie zadbać, znaleźć czas na odpoczynek, czy nawet zwykły spacer. Rzucenie palenia i ograniczenie liczby wypijanych dziennie kaw również może mieć kolosalny wpływ na efekty walki z trądzikiem. Mimo że badania naukowe nie potwierdziły analogii pomiędzy spożywanymi pokarmami a nasileniem choroby, to wielu pacjentów obserwuje pogorszenie stanu skóry po zjedzeniu niektórych produktów. Warto, aby z codziennego menu zniknęły tłuszcze, cukier i pikantne przyprawy. Uporządkowania będzie wymagała również kosmetyczka. – Tłuste kremy mogą zatykać pory, dlatego należy z nich zrezygnować. Nie wolno też używać kosmetyków, które mogą za bardzo wysuszyć skórę, bo wbrew powszechnej opinii mogą powodować zwiększenie produkcji łoju – wyjaśnia dermatolog. W miarę możliwości należy unikać również klimatyzowanych pomieszczeń, które źle wpływają na kondycję skóry i sprzyjają jej przesuszaniu.

Krok 3: Leczenie

Terapia trądziku zazwyczaj jest łączona, co oznacza równoczesne stosowanie kilku metod. To znacznie zwiększa jej skuteczność. – W zależności od zaawansowania zmian leczymy miejscowo, za pomocą maści i kremów zawierających antybiotyki, kwas glikolowy, kwas salicylowy, cynk, retinoidy – mówi dr Agnieszka Bliżanowska. Terapia powinna być uzależniona od zaawansowania choroby. W poważniejszych przypadkach specjalista powinien przepisać doustne leki – antybiotyki, retinoidy, leki antyandrogenne, Często także stosowane jest leczenie za pomoca lasera lub IPL

Krok 4: Wspomaganie

Odnowę i regenerację skóry zapewnią peelingi chemiczne. – Właściwości Alfa i Beta hydroksy kwasów są wykorzystywane w terapii trądzikowej. Specjalne peelingi pomogą odblokować i zwęzić pory, a także skutecznie zlikwidują ewentualne blizny, które często są skutkiem ostrych stanów trądzikowych – mówi dermatolog. Przy łagodnych zmianach pomocne okażą się zabiegi hydrobrazji, np. delikatnie oczyszczający Jet Peel, który pozwala pozbyć się starych i zrogowaciałych warstw skóry oraz pobudzić jej procesy regeneracyjne. Gdy skutkiem trądziku są blizny to warto rozważyć zabiegi przy użyciu lasera Palomar 540 nm, który skutecznie usuwa ślady na skórze.