Uważaj na przeterminowane kosmetyki

Przeterminowany jogurt od razu ląduje w koszu na śmieci, tak samo jest z innymi produktami spożywczymi.
Niestety wobec kosmetyków jesteśmy bardzo wyrozumiałe i używamy ich nawet gdy termin ważności dawno już minął, nie zwracając uwagi na konsekwencje.

reklama

Dlaczego używamy przeterminowanych kosmetyków?

Powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze przywiązujemy się do ulubionych kosmetyków zwłaszcza jeśli dany produkt został wycofany z rynku.

Po drugie często żałujemy pieniędzy, które wydałyśmy na dany kosmetyk i używamy go nawet jeśli dawno minął jego termin przydatności.

Kolejnym argumentem to, że użycie przeterminowanego kosmetyku nie zawsze ma przykre konsekwencje. O ile wypicie przeterminowanego mleka skończyłoby się sensacjami żołądkowymi to już popsikanie się perfumami, które mają dziesięć lat nie zawsze zakończy się wysypką.

Wiele kosmetyków przechowujemy też z sentymentu, perfumy, które towarzyszyły nam w dniu ślubu, szminka z pierwszej randki na pewno przywołują wspomnienia ale niekoniecznie musimy ich uzywać.

Musimy jednak wiedzieć, że używanie przeterminowanych kosmetyków może mieć przykre konsekwencje a pieniądze wydane na leczeniu kilkukrotnie przewyższą wartość kosmetyku.

Jak poznać, że kosmetyk jest przeterminowany?

Oprócz daty ważności kosmetyku powinnyśmy zwracać uwaga na następujące objawy:

-zmiana koloru

-zmiana zapachu

-rozwarstwienie się

-zmiana gęstości

-pojawienie się grudek

-zmętnienie

-wyschnięcie

-pojawienie się osadu.

Konsekwencje używania przeterminowanych kosmetyków

Używanie przeterminowanych kosmetyków może mieć bardzo przykre konsekwencje. Przeterminowany krem i perfumy mogą podrażnić skórę, spowodować pojawienie się wysypki i zaczerwienienie skóry a także uczulić. Pomadki i błyszczyki mogą spowodować stany zapalne skóry wokół ust. Bardzo groźne konsekwencje ma używanie kosmetyków do oczu, które dawno są po terminie. Mogą doprowadzić do łzawienia oczu, osłabienia rzęs, podrażnienia, pieczenia a nawet do zapalenia spojówek.