Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój

Wielki powrót lnu

123rf.com
18 maja 2016 in Moda i uroda by redakcja
Lniane stroje kobiece stały się modne w Polsce na przełomie XIX i  XX wieku. Dziś moda na len powraca.

W międzywojennej Polsce len nosiła inteligencja – od stołecznych i eleganckich po urzędnicze i nauczycielskie ubrania.„ Panie, wyjeżdżając na wakacje, zamawiały sobie sukienki lniane u miejscowych kobiet, co było formą wsparcia miejscowej twórczości. Często same te sukienki haftowały, inspirując się na przykład wzorami art déco”, mówi doktor Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, historyk sztuki i kostiumolog, prowadzi Dział Tkanin i Ubiorów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W peerelu królował szary sztywny len, kojarzony głównie z obrusami z Cepelii. Dziś to już przeszłość, polski len powstaje z wysokiej jakość przędzy.

„Nawet jeśli len jest dzisiaj bardziej dostępny i wykorzystuje się go często do strojów mniej formalnych, to nadal pozostaje tkaniną wyjątkowo szlachetną. O kobiecie ubranej w lnianą sukienkę albo mężczyźnie noszącym lniany garnitur często mówimy, że wyglądają elegancko, chociaż na luzie”, mówi Samia Krajewska, projektantka marki Nobonu, która oferuje ubrania dla dzieci i kobiet.

Stroje z lnu są najodpowiedniejsze na lato, ponieważ materiał jest bardzo przewiewny, a poza tym dobrze wchłania też wilgoć, więc ciało może swobodnie oddychać. Len to nie tylko w 100% naturalna, ale też bardzo trwała tkanina. Len dobrze się nosi –  nie ma innego materiału, który tak pięknie się starzeje. Pamiętajmy jednak, że szycie lnianych ubrań wymaga sporego doświadczenia.


Warsztaty Wojciecha Eichelbergera w wersji online

Nie wstydź się wizyty u urologa! Działaj!

Patrząc na wydłużające się kolejki do lekarzy – szczególnie specjalistów – oraz czytając raporty o wydatkach ponoszonych na leki, można dojść do wniosku, że Polacy ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI