Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Wielki powrót lnu

123rf.com
18 maja 2016 in Moda i uroda by redakcja
Lniane stroje kobiece stały się modne w Polsce na przełomie XIX i  XX wieku. Dziś moda na len powraca.

W międzywojennej Polsce len nosiła inteligencja – od stołecznych i eleganckich po urzędnicze i nauczycielskie ubrania.„ Panie, wyjeżdżając na wakacje, zamawiały sobie sukienki lniane u miejscowych kobiet, co było formą wsparcia miejscowej twórczości. Często same te sukienki haftowały, inspirując się na przykład wzorami art déco”, mówi doktor Małgorzata Możdżyńska-Nawotka, historyk sztuki i kostiumolog, prowadzi Dział Tkanin i Ubiorów w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. W peerelu królował szary sztywny len, kojarzony głównie z obrusami z Cepelii. Dziś to już przeszłość, polski len powstaje z wysokiej jakość przędzy.

„Nawet jeśli len jest dzisiaj bardziej dostępny i wykorzystuje się go często do strojów mniej formalnych, to nadal pozostaje tkaniną wyjątkowo szlachetną. O kobiecie ubranej w lnianą sukienkę albo mężczyźnie noszącym lniany garnitur często mówimy, że wyglądają elegancko, chociaż na luzie”, mówi Samia Krajewska, projektantka marki Nobonu, która oferuje ubrania dla dzieci i kobiet.

Stroje z lnu są najodpowiedniejsze na lato, ponieważ materiał jest bardzo przewiewny, a poza tym dobrze wchłania też wilgoć, więc ciało może swobodnie oddychać. Len to nie tylko w 100% naturalna, ale też bardzo trwała tkanina. Len dobrze się nosi –  nie ma innego materiału, który tak pięknie się starzeje. Pamiętajmy jednak, że szycie lnianych ubrań wymaga sporego doświadczenia.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI