Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

17 kwietnia 2015 in nie-bo-rak by redakcja

Trzeba mieć zdrowie, żeby chorować. Kapsyda Kobro z Fundacji Rak’n’Roll o pomaganiu chorym.

Nie mam obowiązku odbierać telefon? Nawet po 22. Ale mogę. MOGĘ ma w sobie większy potencjał, niż MUSZĘ. Chcę pomagać ludziom w forsowaniu zatrzaśniętych drzwi gabinetów i szpitali. Bo przecież pacjenci nie mogą być zakładnikami czyjejś indolencji albo wadliwego systemu służby zdrowia - pisze Kapsyda Kobro, szefowa Fundacji Rak’n’Roll.

Kapsyda Kobro, szefowa Fundacji Rak’n’Roll; fot. archiwum Fundacji

Filigranowa brunetka z czerwoną szminką na ustach działalność interwencyjną przeniosła do fundacji z wcześniejszej pracy społecznej i parlamentarnej. Wie, że pacjent musi być zdeterminowany i nieustępliwy, a także bardzo odporny na „wyroki”. Wie też, że często przytłoczony diagnozą nie ma siły na przebijanie się przez systemowe zarządzenia, którymi często zasłania się służba zdrowia.

Dlatego Kapsyda zachęca, by zwracać się o dodatkowe wsparcie do odpowiednich organizacji, nawet w najbardziej, wydawać by się mogło, beznadziejnej sytuacji. Opowiada, jak w praktyce wygląda opieka nad pacjentem z perspektywy działań Fundacji Rak’n’Roll.

Trzeba działać

Poza interwencjami i wizytami towarzyszę też podopiecznym w godzinnych kolejkach czy podczas chemioterapii. Do szpitala wchodzę z postawą zadaniową, zazwyczaj w pełnym makijażu. Myślę, że wpływ na taką moją postawę miała choroba mamy. Kiedy miałam trzy lata, zachorowała na stwardnienie rozsiane, odeszła, kiedy miałam prawie dziewięć. Część tego czasu spędziła w szpitalach, a na kilka lat przed śmiercią chorowała w domu. Sytuacja chorobowa była więc moim naturalnym środowiskiem. Na pewno też traumatycznym. Jaki wpływ na moje życie miała choroba mamy, zdałam sobie sprawę po ponad 20 latach od jej śmierci – kiedy zachorowałam na białaczkę. Musiałam nastawić się na inny tryb chorowania, aby przetrwać. Założyłam, że wyjdę z choroby. Potrzebna była mi perspektywa i narzędzia, których moja mama na początku lat 90. XX wieku po prostu nie miała.

Uważam, że dopóki można, trzeba działać. Chorobę przeżywać aktywnie. Dlatego towarzyszę zgłaszającym się do nas ludziom w trakcie najtrudniejszych interwencji. I dlatego też fundacja prowadzi rocznie dziesiątki warsztatów i projektów, aby chorym ludziom zwrócić uwagę na ich „tu i teraz”.

Kiedy liczy się sprint

Monikę poznałam krótko po tym, jak dwa lata temu podjęłam się prezesury w fundacji. To był moment, kiedy zaprzestano jej leczenia – po przebytych operacjach i chemioterapii w Katowicach (nowotwór złośliwy choriocarcinoma – zmiany przekraczające granice narządów płciowych; rozsiew do płuc; stan po nadszyjkowej amputacji trzonu macicy z powodu krwotoku, stan po usunięciu guza w miednicy i węzła chłonnego z okolicy biodrowej lewej, po podwiązaniu tętnic biodrowych wewnętrznych).

Więcej w Przewodniku Onkologicznym NIE-BO-RAK w majowym wydaniu magazynu Zwierciadło.

Przeczytaj również na ONET

Partnerzy:


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI