Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

11 lutego 2015 in nie-bo-rak by Anna Bimer

Wszystko chore: Profesor Jacek Jassem o leczeniu nowotworów w Polsce

W zwalczaniu wielu nowotworów jesteśmy w Europie na trzecim miejscu. Od końca. Ale wreszcie rak w Polsce doczekał się uwagi. Wbrew niektórym lekarzom została wprowadzona szybka ścieżka onkologiczna - od rozpoznania choroby do wprowadzenia leczenia nie może upłynąć więcej niż dziewięć tygodni. W Norwegii większość pacjentów rozpoczyna leczenie w niecałe trzy tygodnie od otrzymania skierowania. Takich dysproporcji między sytuacją chorego w Polsce i w Europie jest o wiele więcej. Jak można to zmienić, mówi profesor JACEK JASSEM, pod którego kierunkiem Polskie Towarzystwo Onkologiczne (PTO) opracowało „Cancer Plan” projekt zmian systemowych na wzór tych najlepiej sprawdzających się na świecie.

Jestem pod wrażeniem dokumentów upowszechnionych przez Polskie Towarzystwo Onkologiczne, zwłaszcza Europejskiej Karty Praw Pacjenta. Wyraźnie w niej napisano, jak wiele uwagi i udogodnień należy się chorym na raka. Ale idea dostępu do wszystkich innowacji, do tego, czym dysponujemy w Polsce, Europie i na świecie – to są chyba pobożne życzenia?

Jak najbardziej realne, tylko trzeba je dostosować do możliwości przede wszystkim ekonomicznych. Zanim jednak zażąda się więcej pieniędzy, należy sprawdzić, czy te, które już mamy, są dobrze wydawane. Zaczęliśmy od wskazania miejsc, gdzie można w tych samych budżetach, nie oszczędzając absolutnie na chorych, coś poprawić. W Polsce nakłady na onkologię w ciągu ostatnich dziesięciu lat wzrosły trzykrotnie, natomiast wyniki się nie poprawiły. Zatem jest gdzieś jakaś czarna dziura, w którą wpadają te pieniądze.

Jak można coś zmienić?

Nam chodzi o to, żeby państwo zrobiło wysiłek, żeby chorzy czuli, że się nimi opiekuje w tej najtrudniejszej życiowej sytuacji. Nie ma obiecywać gwiazdki z nieba, tylko zrobić wszystko, co jest w jego możliwościach, zapewnić to, co jest niezbędne i co się choremu absolutnie należy. W idealnej sytuacji pacjent powinien otrzymać wszystko, co oferuje współczesna medycyna, ale nie jest to możliwe nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie, wydawałoby się, chorzy leczeni są najlepiej.

…jeśli mają wysokie ubezpieczenie.

Dokładnie. W USA choroba nowotworowa bywa często katastrofą finansową dla chorego, bo obowiązuje tam współpłacenie za świadczenia medyczne. Przy wszystkich naszych ograniczeniach możemy powiedzieć, że zdobyczą Polski jest to, że chory na nowotwór nie dopłaca do leczenia, przynajmniej formalnie. Robi to, żeby przyspieszyć procedury, diagnostykę, ale nie musi płacić za leki onkologiczne, czasem tylko dopłaca symboliczne kwoty. Bezpłatna jest także radioterapia i chirurgia, choć ich dostępność nie wszędzie jest wystarczająca i niektórzy chorzy decydują się na leczenie poza systemem ubezpieczeniowym. To oficjalna oferta państwa, ale jak jest realizowana, to zupełnie inna sprawa. Staramy się to poprawić i idee zawarte w karcie wprowadzić w życie, czego przykładem Strategia Walki z Rakiem w Polsce 2015–2025 – każdy jej punkt ma służyć poprawieniu sytuacji chorego.

Najnowsze leki, jakimi w tej chwili dysponujemy, to te sprzed 2012 roku.

Dostęp do innowacyjnych technologii jest rzeczywiście w Polsce opóźniony z powodu zbyt długich procedur refundacyjnych. Lek zarejestrowany przez Europejską Agencję ds. Leków, czyli EMA, jest automatycznie zarejestrowany także w Polsce. Natomiast decyzje refundacyjne należą do poszczególnych krajów członkowskich. W Polsce często brak męskiej decyzji. Jeżeli lek jest rzeczywiście skuteczny, trzeba zrobić wszystko, żeby ta ścieżka była znacznie krótsza. Sytuacja, w której chory wie, że jest lek, mogący mu pomóc, a on nie ma szans go otrzymać z powodu przedłużających się procedur, jest nie do zaakceptowania.

Więcej artykułów o tematyce onkologicznej znajdziesz w marcowym numerze magazynu Zwierciadło

Strony: 1 2 3 4


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI