Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

3 powody, dla których warto nosić dziecko w chuście

9 kwietnia 2016 in Parenting by redakcja
Wokół chustonoszenia narosło wiele mitów. Warto się z nimi rozprawić już dziś. Niezależnie bowiem od obiegowej i dość krzywdzącej opinii o noszeniu dzieci w chustach, ten sposób kontaktu z pociechą jest nie tylko bezpieczny, ale i niezwykle ważny dla rozwoju psychomotorycznego najmłodszych.

Uczy bliskości
Czego najbardziej potrzebuje nowonarodzone dziecko? Czuć bliskość mamy i taty. Słysząc bicie serca rodzica, czując jego zapach, noworodek ma się świetnie. Poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewnia mu ten kontakt, ma ogromny wpływ na jego życie: i to zarówno tu i teraz, jak i w przyszłości. Niemowlę noszone w chuście jest spokojne i zrelaksowane. Łatwiej zasypia, lepiej śpi, szybciej się rozwija. Pogłoski o tym, jakoby noszenie w chuście miało malca rozpieszczać i być powodem jego niesamodzielności, są zwyczajnie przesadzone i należy je włożyć między bajki.

Komfort przede wszystkim
Widok dziecka w chuście wzbudza wiele kontrowersji. Ale tylko wśród niewtajemniczonych i nieświadomych. Okazuje się bowiem, że teorie o szkodliwości noszenia dziecka w chuście są bardzo przesadzone. Chustonoszenie pozwala niemowlęciu zachować fizjologiczną, bezpieczną pozycję i nie powoduje wad kręgosłupa. Bezpieczne są zwłaszcza chusty hybrydowe, które są wyjątkowo stabilne i przez cały czas utrzymują naciąg i naprężenie.

Wspiera rozwój

Chustonoszenie ma nieoceniony wpływ na rozwój dziecka, zwłaszcza w pierwszych kilkunastu tygodniach życia niemowlęcia: gdy jego kontakt ze światem zewnętrznym jest relatywnie mały i ograniczony, a potrzeba bliskości i miłości ogromna. I to właśnie wtedy, na pierwszym etapie życia dziecka, noszenie w chuście ma największy sens. Z czasem, gdy maluch rośnie i gdy wzrasta jego mobilność i pragnienie samodzielności, w chuście bywa rzadziej i krócej- zwykle wtedy, gdy potrzebuje relaksu, chwili wytchnienia, regeneracji czy snu. Zwłaszcza w takich momentach przydają się chusty hybrydowe. Dlaczego? We względu na swoją funkcjonalność i łatwość w użyciu: raz zawiązana pozwala na kilkukrotne wkładanie i wyjmowanie dziecka, bez konieczności jej każdorazowego wiązania! Łączy w sobie zalety chusty tkanej i elastycznej, utrzymuje odpowiedni naciąg i naprężenie przez cały czas, będąc idealnym rozwiązaniem dla wszystkich mam dbających o budowanie relacji bliskości ze swoim dzieckiem.

Źródło: babymama.pl

 


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI