3 powody, dla których warto nosić dziecko w chuście

Wokół chustonoszenia narosło wiele mitów. Warto się z nimi rozprawić już dziś. Niezależnie bowiem od obiegowej i dość krzywdzącej opinii o noszeniu dzieci w chustach, ten sposób kontaktu z pociechą jest nie tylko bezpieczny, ale i niezwykle ważny dla rozwoju psychomotorycznego najmłodszych.
Uczy bliskości
Czego najbardziej potrzebuje nowonarodzone dziecko? Czuć bliskość mamy i taty. Słysząc bicie serca rodzica, czując jego zapach, noworodek ma się świetnie. Poczucie bezpieczeństwa, jakie zapewnia mu ten kontakt, ma ogromny wpływ na jego życie: i to zarówno tu i teraz, jak i w przyszłości. Niemowlę noszone w chuście jest spokojne i zrelaksowane. Łatwiej zasypia, lepiej śpi, szybciej się rozwija. Pogłoski o tym, jakoby noszenie w chuście miało malca rozpieszczać i być powodem jego niesamodzielności, są zwyczajnie przesadzone i należy je włożyć między bajki.

Komfort przede wszystkim
Widok dziecka w chuście wzbudza wiele kontrowersji. Ale tylko wśród niewtajemniczonych i nieświadomych. Okazuje się bowiem, że teorie o szkodliwości noszenia dziecka w chuście są bardzo przesadzone. Chustonoszenie pozwala niemowlęciu zachować fizjologiczną, bezpieczną pozycję i nie powoduje wad kręgosłupa. Bezpieczne są zwłaszcza chusty hybrydowe, które są wyjątkowo stabilne i przez cały czas utrzymują naciąg i naprężenie.

Wspiera rozwój

Chustonoszenie ma nieoceniony wpływ na rozwój dziecka, zwłaszcza w pierwszych kilkunastu tygodniach życia niemowlęcia: gdy jego kontakt ze światem zewnętrznym jest relatywnie mały i ograniczony, a potrzeba bliskości i miłości ogromna. I to właśnie wtedy, na pierwszym etapie życia dziecka, noszenie w chuście ma największy sens. Z czasem, gdy maluch rośnie i gdy wzrasta jego mobilność i pragnienie samodzielności, w chuście bywa rzadziej i krócej- zwykle wtedy, gdy potrzebuje relaksu, chwili wytchnienia, regeneracji czy snu. Zwłaszcza w takich momentach przydają się chusty hybrydowe. Dlaczego? We względu na swoją funkcjonalność i łatwość w użyciu: raz zawiązana pozwala na kilkukrotne wkładanie i wyjmowanie dziecka, bez konieczności jej każdorazowego wiązania! Łączy w sobie zalety chusty tkanej i elastycznej, utrzymuje odpowiedni naciąg i naprężenie przez cały czas, będąc idealnym rozwiązaniem dla wszystkich mam dbających o budowanie relacji bliskości ze swoim dzieckiem.

Źródło: babymama.pl