Asertywność po porodzie. Jak się uporać z “dobrymi” radami?

fot.123rf

Wiele świeżo upieczonych mam ma ten sam dylemat: pozwolić wszystkim wujkom, babciom i ciociom na rady, niespodzianki, misie oraz baloniki czy zamknąć drzwi na cztery spusty i ogłosić: nowe państwo to ja, moje dziecko i mój partner. Co na to Małgorzata Ohme?
Były wiwaty, fajerwerki i odwiedziny na oddziale – rodzina prawie robiła listy społeczne – kto, kiedy może cię odwiedzić. Przecież każdy chciał zobaczyć tę słodką istotę, na którą tyle czekał. Doskonale to rozumiałaś, chociaż zamiast wizyty cioci kuzyna męża siostry wolałabyś odpocząć w spokoju po porodzie.

reklama

W końcu nadchodzi ten dzień, gdy ty i dziecko wychodzicie ze szpitala, żeby wspólnie zacząć nowy rozdział życia. Nie możesz się już doczekać, aż położysz się na wygodnym łóżku i choć na chwilę przymkniesz oczy… Jednak po przyjeździe do domu w salonie czeka powitalny szpaler gotowych do pomocy bliskich. Zamiast upragnionej intymności czeka cię wielka feta i balony. „Ale po co mi te balony? A dziecku?” – myślisz sobie. – „To nic, chcieli dobrze, to w sumie miłe”… Stop! Dwa dni po porodzie to czas dla waszej trójki, dajcie sobie chwilę, poznajcie się, odpocznijcie. Macie prawo do tego, by sami wyznaczyć moment, kiedy cała rodzina powita was godnie w powiększonym składzie. Dlatego ustal ze swoim partnerem przed porodem lub podczas pobytu w szpitalu plan działania. Powiedzcie wcześniej rodzinie, że chcecie odwiedziny zostawić na „trochę później”.

A co, jeśli zaczną się rodzinne fochy? W pierwszej chwili pewnie spotkacie się z taką reakcją, każdy z nich miał swoje wyobrażenie, w którym będzie świetną babcią czy doskonałym wujkiem, przyjdzie, pomoże, doradzi i będzie tym, który przyniósł „pierwszego” (czytaj: najważniejszego) misia. Jednak to twoja rodzina, kochają cię, więc powinni to uszanować. A co, jeśli się nie uda, i cały plan spełznie na niczym? Nie przejmuj się, zmagazynuj siły na inne, ważniejsze wyzwania.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »