„Początki”: pierwsze dziewięć miesięcy życia dziecka – część II

123rf.com

„Początki” to książka na temat dziewięciu miesięcy w łonie matki. Jej autorka, Annie Murphy Paul jest amerykańską dziennikarką i pisarką. Sama będąc w ciąży, opisuje jej przebieg miesiąc po miesiącu, podczas którego spotyka się z ekspertami z całego świata, aby przybliżyć najnowsze wyniki badań na temat wpływu życia prenatalnego na dalsze życie człowieka.

Alkohol i używki w ciąży

Jeszcze w połowie ubiegłego wieku uważano, że łożysko jest doskonałym filtrem, zatrzymującym szkodliwe substancje dla rozwijającego się płodu. Tymczasem współczesne badania wykazały, że kryterium determinującym, czy cząsteczka przejdzie przez łożysko, to jej rozmiar, ładunek elektryczny i rozpuszczalność, a nie jej szkodliwość. Cząsteczki małe, mające neutralny ładunek łatwo rozpuszczają się w tłuszczach będą przepuszczane przez łożysko, niezależnie od swojej toksyczności. Mają one silniejszy wpływ na płód niż na dorosłych, gdyż po pierwsze płód jest mały i otrzymuje odpowiednio większą dawkę niż dorosły. Po drugie system detoksykacji i obrony płodu jest jeszcze niedojrzały. Po trzecie rozwój człowieka na tym etapie jest tak szybki, że najmniejsza przeszkoda wywołana działaniem chemicznym może mieć poważne następstwa.

Ciekawy jest fakt, że jeszcze w latach 60. XX wieku uważano, że alkohol w ciąży nie szkodzi. Był zalecany na poranne mdłości, na uspokojenie nerwów kobiet w ciąży, lekarze podawali swoim pacjentkom dożylne kroplówki z alkoholem. Autorka przytacza opisy sal porodowych, gdzie pielęgniarki musiały przywiązywać pijane ciężarne do łóżek i o oddziałach położniczych pachnących jak bary. Był to skutek przekonania, że łożysko filtruje alkohol.

Dziś wiadomo, że alkohol wywołuje zaburzenia w rozwijającym się mózgu płodu, jest przyczyną upośledzenia umysłowego i innych braków neurokognitywnych ze skutkami widocznymi w anatomii – FAS (Alkoholowy Zespół Płodowy).