Ile przytyjesz w ciąży?

Ile przytyjesz w ciąży?
123rf.com

Szczupłe nogi, mała pupa, smukła sylwetka i piękny okrąglutki brzuszek. O takiej figurze marzy większość kobiet.Tymczasem nie zawsze jest tak różowo. Dziecko jest coraz większe, urosły Ci piersi, powiększyła się macica, wykształciło łożysko, a w Twoich żyłach płynie znacznie więcej krwi. Musisz więc liczyć się z tym, że Twoja waga w ciąży ulegnie zmianie.
Przyrost kilogramów w ciąży jest sprawą bardzo indywidualną. Uzależniony jest od tego ile ważyłaś przed ciążą, jak się odżywiasz, jaki jest Twój stan zdrowia, jaki tryb życia prowadzisz oraz od uwarunkowań genetycznych.

reklama

Waga w ciąży

Optymalnie przez całą ciążę powinnaś przytyć nie więcej niż 14 kilogramów. Pierwszy trymestr to czas w którym przyrost wagi jest niewielki. Zazwyczaj w tym okresie waga wzrasta średnio o 3 kg. Jeśli męczą Cię poranne mdłości i zmagasz się z wymiotami, zamiast zyskać, być może nawet stracisz kilka kilogramów.

Największy przyrost wagi przypada na drugi trymestr ciąży. Wówczas dziecko intensywnie się rozwija, a Ty możesz zyskać dodatkowo nawet 2 kg miesięcznie. Podczas trzeciego trymestru ciąży w Twoim organizmie może odkładać się woda. Opuchlizna i przybierający na wadze maluszek sprawią, że w ostatniej fazie ciąży przytyjesz około 4 kg.

Dieta w ciąży

Dieta ciężarnej kobiety powinna być odpowiednio zbilansowana. Stwierdzenie, że w ciąży należy jeść za dwoje jest mitem. W pierwszym trymestrze potrzebujesz takiej samej liczby kalorii jak przed ciążą – około czyli 2000 dziennie. W późniejszym etapie zapotrzebowanie wzrasta o 300 kalorii (odpowiednik jednego, dużego jogurtu owocowego lub 2 szklanej kakao). Ciąża to nie choroba dlatego staraj się jak najwięcej ruszać. Pływaj, spaceruj, tańcz i uprawiaj jogę.

Jeśli w ciąży przytyłaś około 14 kg, to po porodzie stracisz połowę tej wagi, bo aż około 7 kg. W zapomnienie odejdą kilogramy składające się na wagę dziecka wód płodowych oraz łożyska. Pozostałe kilogramy będziesz zrzucać stopniowo. Pomaga w tym naturalne karmienie piersią, gdyż produkcja mleka spala sporą ilość kalorii. Zrzucenie tkanki tłuszczowej może potrwać nawet do półtora roku. Stosując zbilansowaną dietę, ćwicząc i prowadząc aktywny tryb życia możesz być niemalże pewna, że wrócisz do swojej wagi sprzed ciąży, a może nawet nieco schudniesz. Powodzenia !!!
Powyższy tekst jest przedrukiem artykułu „Ile przytyjesz w ciąży”, z portalu dla rodziców Dzidziusiowo.pl
document.write('Advertisement'); document.write('Advertisement');