Jaki kolor wybrać do pokoju dziecka?

Pinio.com.pl / materiały prasowe

Czy wiesz, że już czteromiesięczne niemowlę rozpoznaje kolory podobnie do osoby dorosłej?! Zadbaj więc o to, żeby jego malutki świat pełen był radosnych i przyjaznych odcieni.
Mama niech wybierze kolory, a tata farby. O tym, że otaczające nas kolory mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie i psychikę, widzieli już starożytni. Zapewne dobrze wiesz, jaki temperament ma Twoje dziecko, ale jaki kolor zastosować w jego pokoju, by pomóc mu się wyciszyć bądź przeciwnie – dodać mu energii, by wspomóc w nauce i kreatywnym rozwoju?

Spodziewając się narodzin dziecka, wybieramy wyprawkę, kupujemy śpioszki i urządzamy pokój. Wszystko z myślą o tym, aby zarówno jak najlepiej zadbać o nasze dziecko, a także, aby środowisko w którym będzie się rozwijało, jak najbardziej mu się podobało. Czy kolory jakie wybieramy dla naszego malucha mają jakieś znaczenie? Czy małe dzieci mają preferencje kolorystyczne? Oto kilka wskazówek, które, mamy nadzieję, będą przydatne.

Czerwony – ma działanie stymulujące, energetyczne. Pod jego wpływem wzrasta ciśnienie krwi i produkcja hemoglobiny (czerwonych krwinek). Będzie właściwym wyborem dla osób apatycznych, ospałych, pozbawionych energii i chęci do działania. Jednak z tym kolorem bez względu na temperament dziecka radzimy uważać, lepiej stosować go jako kolor dodatków, a nie ścian w pokoju.

Pomarańczowy – ma podobne działanie do czerwonego, jednak działa znacznie delikatniej – pobudza, motywuje do działania. Oprócz tego ma właściwości łagodzące stres i jednocześnie pobudza intelektualnie i twórczo. Dzięki tym właściwościom godny jest polecenia wszystkim dzieciom, szczególnie tym rozpoczynającym swoją przygodę ze szkołą. Pomarańczowy pozytywnie oddziałuje również na układ odpornościowy (nie przez przypadek jest to kolor często spotykany w dziecięcych szpitalach).