Kiedy druga ciąża?

123rf.com

Chciałabyś po raz drugi zostać mamą, ale nie jesteś pewna. Czy teraz, czy w ogóle? Skąd te wątpliwości? Co się za nimi kryje? Przeanalizuj to.
Jeśli jesteś pewna, że ty i partner pragniecie mieć drugie dziecko, gratulacje. Jeśli jednak sama nie wiesz, dlaczego myślisz o drugiej ciąży, spróbuj odpowiedzieć sobie na poniższe pytania.

1. Czujesz, że twoje gniazdo pustoszeje. Starsze dziecko chodzi do przedszkola, a może właśnie zostało uczniem. Szczęśliwe z towarzystwa rówieśników spędza tam większość dnia. Już nie jest dla niego największym szczęściem przytulać się do ciebie kilkanaście razy dziennie, już nie przychodzi w nocy do waszego łóżka. Teraz marzy, by zaprosić do siebie kolegę lub zniknąć u niego na całe popołudnie. Czujesz, że nie jesteś mu potrzebna tak jak wtedy, gdy był malutki. Może czujesz się trochę samotna, nikomu nie jesteś już niezbędna. Może dlatego marzysz o słodkim niemowlęciu całkowicie od ciebie zależnym? Chcesz być dla kogoś jedyna, może właśnie dlatego że czujesz się w swojej rodzinie nieważna. Zastanów dlaczego tak jest. Dlaczego boisz się pustki? Może coś niedobrego dzieje się w twoim małżeństwie? Może brak ci własnych, tylko twoich spraw, które wypełniłyby ci czas. A może to, czego pragniesz najbardziej to po prostu większa rodzina? I właśnie to przyniesie ci upragnione szczęście.

2. Masz kłopoty ze starszym dzieckiem. Niemal niepostrzeżenie z noworodka zrobiło się kilkulatkiem. Być może sepleni i trzeba chodzić z nim do logopedy, a potem w domu długo ćwiczyć wymowę. Córka ma charakter, który każe jej zawsze stawiać na swoim, a tobie coraz częściej brakuje cierpliwości do małolaty. Syn to łobuziak, którego rozpiera energia i ty już za nim nie nadążasz. Albo masz dziecko bardzo nieśmiałe, które ma duże kłopoty w przedszkolu. Twój problem to pierwszoklasista zagrożony dysleksją? Tu intuicja macierzyńska już nie wystarcza. Przekonujesz się, że niestety prawdziwe jest powiedzenie, że małe dziecko mały kłopot, duże dziecko duży kłopot. I tęsknisz za małym, bo wydaje ci się, że dla niego byłaś idealną mamą. Nie krzyczałaś, nie miałaś ochoty dać klapsa. To jednak nie rozwiąże waszych problemów. Jeśli z czymś sobie nie radzicie w relacji ze starszym dzieckiem, pojawienie się młodszego może sytuację jedynie skomplikować. Może lepiej skupić się nad pierworodnym, nazwać problem i postarać się go rozwiązać, a potem dopiero odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcesz mieć drugie dziecko.

3. Chcesz zwrócić na siebie uwagę. Rodzina funkcjonuje dzisiaj często jak rozpędzona maszyna. A każdy jest oddzielnym rozpędzonym trybikiem. Mąż pracuje do dwudziestej i często wyjeżdża w delegacje, dziecko po przedszkolu chodzi na zajęcia dodatkowe, twoja praca też jest przecież czasochłonna. Godzisz bycie mamą i pracownicą, ale nie jest ci z tym łatwo. Może teraz z rozrzewnieniem wspominasz czas ciąży. O mdłościach przypominasz sobie jak przez mgłę, ale dobrze pamiętasz, że mąż masował ci stopy, kazał wcześnie kłaść się spać, a mama przynosiła twoją ulubioną zupę. Czułaś się ze swoim brzuchem w centrum zainteresowania. Zastanów się, może brakuje ci czułości. Może w tym zabieganiu, zabrakło czasu na ważne rozmowy, zwyczajne przytulanie. Jeśli czujesz, że w twojej rodzinie żyjecie trochę obok siebie, spróbuj to zmienić. Zwolnij tempo, by poczuć że jesteście razem i blisko, a wtedy łatwiej ci będzie podjąć decyzję o drugim dziecku.