1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Niepłodność mężczyzn

123rf.com
123rf.com
O tym, że zawsze najpierw bada się mężczyznę i o tym, jak żywienie wpływa na problemy z płodnością - Dzielnica Rodzica rozmawia z prof. Pawłem Kamińskim.

Kto odpowiada za niepowodzenia w zajściu w ciążę? Kobiety? Jakie są najczęstsze przyczyny niepłodności?

Trudno mówić wyłącznie o niepłodności kobiecej, najczęściej mamy do czynienia z problemem niepłodnej pary. W obecnych czasach coraz częściej to mężczyźni są niepłodni, za co odpowiadają przede wszystkim ksenobiotyki występujące w środowisku, czyli między innymi substancje posiadające działanie estrogenowe (estrogeny to żeńskie hormony – przyp. red.). Wiadomo, że hormony płciowe żeńskie mają niekorzystny wpływ na gonady męskie, co odbija się przede wszystkim na jakości nasienia. Z tego powodu coraz częściej mamy do czynienia z mężczyzną o upośledzonej płodności, należy przy tym pamiętać o innych potencjalnie uszkadzających czynnikach występujących w otaczającym nas środowisku. Jak chodzi o kobiety – najczęściej mamy do czynienia z zaburzeniami  owulacji oraz wszelkimi stanami prowadzącymi do niedrożności jajowodów. Najczęstszą przyczyną zaburzeń owulacji jest zespół policystycznych jajników, natomiast niedrożności jajowodów – stany zapalne. Warto również wspomnieć o immunologicznych przyczynach niepłodności.

Panowie niechętnie przyjmują do wiadomości, że wina może leżeć po ich stronie. To raczej Panie wysyłane są jako pierwsze na badania?

Tak, nawet bardzo niechętnie. Mężczyźni trudno biorą pod uwagę ewentualność, że przyczyna niepłodności leży po ich stronie, często nie akceptują tego, są mało komunikatywni. Badanie nasienia jest warunkiem sine qua non do rozpoczęcia jakiejkolwiek diagnostyki niepłodności u kobiety – badanie nasienia nie jest w ogóle badaniem inwazyjnym i polega na oddaniu próbki nasienia – tak więc zanim zaczniemy męczyć kobietę badaniami hormonalnymi, diagnostyką owulacji, drożności jajowodów itd. itd., to o wiele prościej stwierdzić, czy to mężczyzna jest zdrowy, czy nie. Jeśli ma bowiem zaledwie pojedyncze plemniki, to ciąża naturalna jest praktycznie niemożliwa.

Czyli podsumowując – diagnostykę niepłodności zacząłby Pan od wysłania na badanie mężczyzny?

Zawsze. I to nie tylko ja, tak powinien postąpić każdy lekarz.

Wspomniał Pan o „złej jakości nasienia”. Zatem na co panowie powinni zwracać uwagę, co powinni stosować w swojej diecie, a czego unikać?

Przede wszystkim higieniczny tryb życia – czyli nie powinni palić ani spożywać alkoholu w nadmiarze i oczywiście powinni się prawidłowo odżywiać.

To są bardzo ogólne zalecenia, właściwie niezależnie od choroby, na jaką cierpi pacjent, powinien się stosować do powyższych zaleceń.

Tak, jednocześnie powtarzam – ci mężczyźni powinni się zdrowo odżywiać, prawidłowo po prostu – normy żywienia, to już jest rozmowa na oddzielny temat. Natomiast podkreślam – higieniczny tryb życia.

Jakie są zatem najczęstsze metody leczenia wymienionych dolegliwości powodujących niepłodność?

Wiele się zmieniło w leczeniu niepłodności w ostatnim okresie. Coraz rzadziej korzystamy z chirurgii w leczeniu niepłodności oraz innych dawniej stosowanych metod. Dzieje się tak ze względu na niedostateczne wyniki leczenia. Obecnie najczęściej stosowaną metodą są techniki wspomaganego rozrodu. Mówiąc w dużym uproszczeniu inseminacja, wszelkie odmiany In vitro, czy też ICSI, czyli dokomórkowe wstrzykiwanie plemników (intracytoplasmic sperm injection).  ICSI jest stosowana w przypadkach, kiedy dana para nie kwalifikuje się do klasycznego sztucznego zapłodnienia z powodu bardzo małej liczby plemników lub ich braku w nasieniu i konieczności ich pozyskiwania drogą nakłucia najądrzy lub jąder. Techniki wspomaganego rozrodu są wykorzystywane tylko wtedy, kiedy wyczerpią się wszelkie inne metody leczenia metodami zachowawczymi.(...)

Dalsza część artykułu na portalu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze