1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Pierwszy trymestr ciąży

123rf.com
123rf.com
Jesteś w ciąży. Twój organizm dostosowuje się do wielkich zmian, jakie w nim zachodzą. Co dzieje się w pierwszym trymestrze ciąży?

Zaczynasz być zmęczona, senna, łatwo się irytujesz. Piersi stają się pełniejsze, wrażliwe i bolesne. Częściej niż zwykle boli cię głowa. Niektórym kobietom zdarzają się omdlenia. Skóra i włosy szybciej zaczynają się przetłuszczać. A jeśli okaże się, że należysz do pechowej części damskiej populacji, zacznie cię mdlić od zapachów niektórych potraw, stracisz apetyt. Pierwszy trymestr ciąży często łączy się także z wymiotami. Prawdopodobieństwo wystąpienia takich problemów rośnie wielokrotnie, jeśli twoja siostra lub matka miała torsje w początkowym okresie ciąży.

Według podręcznika fizjologii żołądkowe sensacje kończą się po 16 tygodniu, ale u niektórych kobiet trwają o wiele dłużej. Jeśli torsje się nasilają, wymiotujesz 2-3 razy dziennie, rośnie ryzyko odwodnienia organizmu. Symptomy? Odczuwasz większe pragnienie, suchość w ustach, suche wydają ci się także oczy, mocz ma ciemniejszą barwę niż zwykle, nie oddajesz moczu przez osiem lub więcej godzin. Zgłoś się do lekarza, nie poprzestawaj na domowych sposobach radzenia sobie z problemem.

Bywa, że w pierwszym trymestrze ciąży czujesz ból w podbrzuszu. To najczęściej znak, że macica się rozciąga. W trzecim miesiącu zaczyna powiększać się brzuch. Jeśli masz braki magnezu i potasu mogą się pojawić kurcze łydek. Lekarz przepisze odpowiedni preparat uzupełniający niedobór tych pierwiastków. Ale warto też pamiętać, by ograniczyć picie kawy i herbaty, które utrudniają ich wchłanianie.

Ciąża to także okres, kiedy rozwijają się żylaki. Zapowiadają je bóle nóg, mrowienie, poczucie ciężkości. Unikaj wtedy przebywania w jednej pozycji.  Siedzenie i stanie przez wiele godzin przyspiesza tworzenie się żylaków. Pomaga trzymanie nóg na podwyższeniu, masaż stóp, a także proste ćwiczenia – obracanie stopami, pływanie, spacer.

Jakie ćwiczenia dla kobiety w pierwszym trymestrze ciąży? Czytaj tu.

Skutkiem zmian hormonalnych jest słabsza perystaltyka jelit, a więc i kłopoty z wypróżnianiem. Pomaga picie dużych ilości płynów i dieta zasobna w błonnik.

Jaka dieta dla przyszłych rodziców?  Czytaj tu

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze