Rozstępy w ciąży – jak im zapobiec?

Rozstępy w ciąży - jak im zapobiec
123rf.com

O rozstępach nie tylko w ciąży i sposobach walki z nimi opowiada profesor Stanisław Zabielski.
Czy rozstępy to tylko i wyłącznie przypadłość pań w ciąży? I czy, będąc w ciąży, możemy być pewne, że się ich nabawimy?

Absolutnie nie. Rozstępy występują u osób, które w krótkim czasie przybierają zdecydowanie na wadze, na skutek szybkiego przyrostu tkanki mięśniowej – jak np. u kulturystów. Intensywnie rosnące dzieci i młodzież także zagrożone są rozstępami. Jak chodzi zaś o panie w ciąży – bycie w błogosławionym stanie nie determinuje w sposób jednoznaczny powstania rozstępów. Należy uważać na szybkie skoki wagi.

Czyli przyrost masy ciała, a co za tym idzie – rozciągnięcie skóry – równa się wystąpieniu rozstępów?

To jest jasne. Ale u niektórych osób, de facto większości z nas, dochodzi do upośledzenia fibroblastów – czyli głównych komórek, z których powstaje elastyna (białko) potrzebne do utrzymania elastyczności skóry. Włókna kolagenu stają się bardziej kruche. W okresie podatnym na większe rozciąganie się skóry, jak np. w ciąży, dochodzi do zerwania włókien i w efekcie pojawiają się rozstępy. Czynnikiem istotnym w powstawaniu rozstępów jest estrogen. Podczas przyjmowania antykoncepcji hormonalnej, jak również w okresie ciąży, wzrasta ilość estrogenu, który ma wpływ na powstawanie rozstępów. Przyczyną może być także stosowanie leków z grupy kortykosterydów oraz wysoki poziom kortyzolu – hormonu produkowanego przez korę nadnerczy.

Czytaj także: Jak przygotować się do porodu

Oprócz powyższych przyczyn – co jeszcze by Pan wskazał?

Jak wszystkie inne defekty skóry, te także pojawiają się na skutek złego odżywiania (niedoboru mikroelementów), osłabienia organizmu, uszkodzenia kolagenu. Elastyna, która jest głównym motorem rozstępów, traci na jakości. Na skutek rozciągnięcia skóry następuje jej pęknięcie.

W ujęciu procentowym – ile dojrzewającej młodzieży cierpi na rozstępy i w porównaniu – jaki procent kobiet w ciąży?

Dojrzewające dziewczynki to 70 proc. żniwa rozstępów – chłopcy stanowią ok. 40 proc., natomiast kobiety w ciąży – to już dużo większe prawdopodobieństwo, aż 90 proc. przypadków. Takie są szacunki.