1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Żylaki po ciąży - co z nimi zrobić?

123rf.com
123rf.com
Ciąża to czas ogromnych zmian w organizmie kobiety. Hormony szaleją, brzuch rośnie, waga również, organizm kumuluje większe ilości wody, to wszystko jest powodem wielu bardziej lub mniej dokuczliwych objawów.

Z pewnością jednym z tych dokuczliwszych są żylaki. Skąd się biorą? W jaki sposób się ich pozbyć? Czy można im zapobiegać?

Skąd biorą się żylaki w ciąży?

W ciąży krążenie krwi jest utrudnione, zwłaszcza w dolnych partiach ciała. Zwiększająca się macica uciska naczynia krwionośne w obrębie miednicy, do tego dochodzi wzrost ilości krwi w krwioobiegu (ok. 1 litra), a te dwa czynniki plus grawitacja powodują znaczne utrudnienia w powrocie krwi do serca. W następstwie tego duże ilości krwi znacznie zwalniają i powodują rozszerzenie żył. W ten sposób powstają żylaki. Najczęściej pojawiają się one na nogach, ale zdarzają się również żylaki sromu oraz odbytu (hemoroidy). Na szczęście istnieją sposoby na zapobieganie powstawaniu żylakom.

Co stanie się z żylakami po ciąży?

Jedyną „dobrą” stroną żylaków powstających w okresie ciąży jest to, że w większości samoistnie znikają. Po porodzie kiedy zmniejsza się poziom hormonów, spada ilość krwi w organizmie oraz waga zmiany żylne w ciągu około trzech miesięcy powinny ustąpić. Jeżeli w okresie ciąży pojawiły się również żylaki sromu lub odbytu, warto skorzystać z porady lekarza, który pomoże w dobraniu odpowiednich maści łagodzących nieprzyjemne objawy. Gdyby jednak żylaki utrzymywały się dłużej niż sześć miesięcy po porodzie wtedy można zacząć je leczyć bez żadnego ryzyka.

Jak zapobiegać żylakom w ciąży?

Zarówno podczas ciąży jak i po porodzie warto dbać o zdrowie swoich nóg. Poniżej kilka praktycznych zasad, które pomogą uniknąć żylaków albo przynajmniej złagodzą objawy.
  1. Wybierając buty na co dzień najlepiej zrezygnować z wysokich obcasów. Do codziennego użytku najlepsze są buty o płaskiej podeszwie, ewentualnie mające 3-4 centymetrowy obcas.

  1. Chcąc uniknąć zastojów krwi w żyłach należy zadbać o to by nie spędzać długiego czasu w pozycji siedzącej lub stojącej. Dobrze jest również zadbać o uniesienie nóg w czasie siedzenia bądź leżenia (np. podkładając pod nie poduszkę).
  2. Przyszłe mamy powinny też unikać spania na plecach. Spanie na boku ułatwia krążenie krwi.
  3. Należy również zadbać o dobrą kondycję. Nadwaga w ciąży jest dodatkowym czynnikiem ułatwiającym powstawanie żylaków. Częste spacery pozwolą uniknąć nadmiernej wagi oraz utrzyma nogi w dobrej kondycji.
Powyższy tekst jest przedrukiem artykułu " z portalu dla rodziców

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze