Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Ciemieniucha – jak sobie z nią poradzić?

fot. shutterstock
4 grudnia 2015 in Parenting by redakcja
Ciemieniucha, nazywana także niemowlęcym łojotokowym zapaleniem skóry, to choroba, która dotyczy dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia. Trudno jej zapobiegać, ale można skutecznie radzić sobie z jej objawami.

W większości przypadków choroba jest rozpoznawana przez lekarza na podstawie obrazu klinicznego – charakterystycznych tłustych łusek zlokalizowanych typowo w obrębie owłosionej skóry głowy. Z powodu charakterystycznej lokalizacji schorzenie bywa nazywane także „czepcem kołyskowym”. Niemniej jednak zmiany mogą pojawić się również w okolicach sąsiednich (przykładowo za uszami) lub oddalonych (pod pachami lub w okolicy pieluszkowej). Schorzenie to jest bardzo częste – jak wynika z bazy wiedzy Emolium, ciemieniucha może dotykać aż 70% niemowląt.

Przyczyny choroby

Mimo postępu medycyny i dużej częstotliwości występowania schorzenia przyczyny ciemieniuchy nie zostały dotąd dokładnie wyjaśnione. Wiadomo, że nie jest to choroba alergiczna ani bakteryjna (choć w niektórych przypadkach może dochodzić do wtórnego nadkażenia bakteryjnego wykwitów). Nie ma też związku z nieodpowiednią higieną. Przypuszczalnie choroba rozwija się z powodu zaburzeń funkcjonowania gruczołów łojowych dziecka, które pracują zbyt intensywnie pod wpływem hormonów mamy. Wspomniane łuski składają się z wydzieliny gruczołów łojowych oraz złuszczonych komórek naskórka. Można wyobrazić sobie, że nadmiar łoju skleja komórki naskórka – które w prawidłowych warunkach złuszczają się i odpadają – w tłuste łuski.

Rozpoznanie choroby

Rozpoznanie ciemieniuchy zwykle możliwe jest podczas badania lekarskiego. Czasem trudności może przysparzać rozpoznanie zmian, które zostały wtórnie nadkażone przez bakterie. W takich sytuacjach lekarz może zalecić wykonanie dodatkowych badań lub konsultację u dermatologa mającego doświadczenie w leczeniu najmłodszych. Należy mieć na uwadze, że dziecko z ciemieniuchą nie wykazuje niepokoju w związku z występowaniem zmian skórnych – nie swędzą one ani też nie bolą. Maluch jest w dobrej kondycji, ma apetyt i prawidłowo przybiera na wadze. Nieleczona ciemieniucha może ustąpić samoistnie w ciągu kilku tygodni, ale zdarza się, że zmiany utrzymują się nawet do 9-12 miesięcy lub ulegają nadkażeniom, stąd, po zasięgnięciu opinii lekarza, lepiej podjąć aktywne leczenie.

Jak postępować w przypadku ciemieniuchy?

W przypadku gdy zauważymy jakiekolwiek niepokojące nas zmiany na skórze dziecka, najlepiej zgłosić się do lekarza. Stosowanie domowych sposobów nie jest wskazane, ponieważ mogą one doprowadzić do pogorszenia stanu skóry i wystąpienia nadkażenia bakteryjnego. Postępowanie w przypadku ciemieniuchy polega m.in. na częstym myciu głowy łagodnymi szamponami poprzedzonym zastosowaniem substancji o działaniu keratolitycznym.
Gdy zmiany lokalizują się poza owłosioną skórą głowy, dobrze działają kąpiele osłaniające i kremy nawilżające. Należy stosować specyfiki rekomendowane dla noworodków i niemowląt od pierwszych dni życia.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI