Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
9 grudnia 2015 in Parenting by redakcja

Co mówić dzieciom o świętym Mikołaju?

Przed Bożym Narodzeniem media, sklepy i reklamy zdominowane są przez świąteczne symbole. W tym czasie wielu rodziców musi się zmierzyć z pytaniami dotyczącymi życia Mikołaja, jego sposobów na zmieszczenie się w kominie oraz latające renifery. Karina Mucha, psycholog Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, tłumaczy, jak rozmawiać z dziećmi o świętym Mikołaju.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Relacje z dzieckiem powinny być oparte przede wszystkim na szczerości. Są jednak tematy, przy których mówienie wprost jest skomplikowane. Pytania o świętego Mikołaja są bardzo problematyczne dla wielu rodziców, ponieważ z jednej strony nie chcą oni odbierać dzieciom bajkowego charakteru świąt Bożego Narodzenia, a z drugiej – narazić się na stratę ich zaufania. Istnieją jednak sposoby przedstawienia sympatycznego świętego tak, by nie minąć się z prawdą, a jednocześnie nie rozczarować najmłodszych.

Wizerunek świętego Mikołaja wielokrotnie zmieniał się w przeszłości. Jego pierwowzorem był biskup Miry, żyjący w IV wieku, który zasłynął dobrymi uczynkami i chęcią pomocy najbardziej potrzebującym ludziom. Obecny wizerunek świętego Mikołaja, który w czerwonym kubraku rozwozi prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów, został spopularyzowany przez kulturę masową, zwłaszcza reklamy.

Ta wizerunkowa rewolucja może być pomocna, jeśli chcemy dozować dziecku informację. Możemy zasugerować, że prawdziwy Mikołaj żył w przeszłości, a współczesny to postać bajkowa. Z czasem maluch sam dojdzie do właściwych wniosków. Jednak podsycanie wiary w brodatego świętego zbyt długo może mieć negatywne rezultaty, takie jak rozczarowanie i utratę zaufania do rodziców. Dzieciom zbliżającym się do wieku szkolnego warto więc delikatnie podsuwać prawidłowe rozwiązanie zagadki.

Pamiętajmy, że dzieci w zabawie doskonale odróżniają fikcję od rzeczywistości, a prawda o  tym, skąd faktycznie biorą się prezenty, nie zawsze musi wiązać się z utratą magicznej atmosfery świąt. Jeśli nie chcemy okłamywać dziecka, przedstawmy Mikołaja jako symbol dobroci, życzliwości i otwartości. Warto również zaangażować dzieci w tradycję przygotowywania prezentów. To nie tylko doskonała zabawa i okazja do kreatywnego spędzenia czasu, ale również lekcja tego, co w świętach Bożego Narodzenia najważniejsze – umiejętności dzielenia się i obdarowywania innych.

mat.pras.SWPS


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI