1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. Wychowanie

Co mówić dzieciom o świętym Mikołaju?

123rf.com
123rf.com
Przed Bożym Narodzeniem media, sklepy i reklamy zdominowane są przez świąteczne symbole. W tym czasie wielu rodziców musi się zmierzyć z pytaniami dotyczącymi życia Mikołaja, jego sposobów na zmieszczenie się w kominie oraz latające renifery. Karina Mucha, psycholog Uniwersytetu SWPS we Wrocławiu, tłumaczy, jak rozmawiać z dziećmi o świętym Mikołaju.

Relacje z dzieckiem powinny być oparte przede wszystkim na szczerości. Są jednak tematy, przy których mówienie wprost jest skomplikowane. Pytania o świętego Mikołaja są bardzo problematyczne dla wielu rodziców, ponieważ z jednej strony nie chcą oni odbierać dzieciom bajkowego charakteru świąt Bożego Narodzenia, a z drugiej - narazić się na stratę ich zaufania. Istnieją jednak sposoby przedstawienia sympatycznego świętego tak, by nie minąć się z prawdą, a jednocześnie nie rozczarować najmłodszych.

Wizerunek świętego Mikołaja wielokrotnie zmieniał się w przeszłości. Jego pierwowzorem był biskup Miry, żyjący w IV wieku, który zasłynął dobrymi uczynkami i chęcią pomocy najbardziej potrzebującym ludziom. Obecny wizerunek świętego Mikołaja, który w czerwonym kubraku rozwozi prezenty saniami ciągniętymi przez zaprzęg reniferów, został spopularyzowany przez kulturę masową, zwłaszcza reklamy.

Ta wizerunkowa rewolucja może być pomocna, jeśli chcemy dozować dziecku informację. Możemy zasugerować, że prawdziwy Mikołaj żył w przeszłości, a współczesny to postać bajkowa. Z czasem maluch sam dojdzie do właściwych wniosków. Jednak podsycanie wiary w brodatego świętego zbyt długo może mieć negatywne rezultaty, takie jak rozczarowanie i utratę zaufania do rodziców. Dzieciom zbliżającym się do wieku szkolnego warto więc delikatnie podsuwać prawidłowe rozwiązanie zagadki.

Pamiętajmy, że dzieci w zabawie doskonale odróżniają fikcję od rzeczywistości, a prawda o  tym, skąd faktycznie biorą się prezenty, nie zawsze musi wiązać się z utratą magicznej atmosfery świąt. Jeśli nie chcemy okłamywać dziecka, przedstawmy Mikołaja jako symbol dobroci, życzliwości i otwartości. Warto również zaangażować dzieci w tradycję przygotowywania prezentów. To nie tylko doskonała zabawa i okazja do kreatywnego spędzenia czasu, ale również lekcja tego, co w świętach Bożego Narodzenia najważniejsze - umiejętności dzielenia się i obdarowywania innych.

mat.pras.SWPS

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze