Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
1 września 2016 in Parenting by redakcja

Co powinno znaleźć się w codziennym menu ucznia?

Rozpoczyna się rok szkolny. Jak zapewnić dziecku zdrowe odżywianie przez cały dzień? 

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Aż 40 proc. uczniów wychodzi do szkoły bez śniadania, a 44 proc. młodych sięga częściej niż raz dziennie po słodycze. Efekt? Według Polskiego Stowarzyszenia Dietetyki prawie co piąte dziecko w Polsce ma nadwagę i otyłość, a zarazem wiele cierpi na niedobór witamin i minerałów, co prowadzi do braku odporności i częstych chorób oraz problemów z koncentracją w szkole. Tymczasem wielu rodziców nie wie, jakie są potrzeby żywieniowe dzieci. Co powinno znaleźć się w diecie uczniów?

  • Największą rolę (choć mniejszą niż u osoby dorosłej) pełnią węglowodany, czyli paliwo napędowe, które dostarcza energii do działania. Ich udział w codziennych posiłkach powinien wynosić około 50 proc. Najlepiej by były to tzw. dobre węglowodany, czyli węglowodany złożone – obecne w kaszach, płatkach owsianych, czy warzywach strączkowych.
  • Około 30 proc. tłuszczów, które – mimo że wielu ludziom kojarzą się z czymś negatywnym – są niezbędnym elementem dla prawidłowego funkcjonowania, ponieważ to w nich rozpuszczają się chociażby cenne witaminy z grupy A, D, E i K. Warto postawić zwłaszcza na produkty bogate w jednonienasycone kwasy tłuszczowe obniżające poziom „złego” cholesterolu LDL, np. ryby, oliwę, czy migdały i orzechy.
  • Trzecim składnikiem, wymaganym do prawidłowego rozwoju naszej pociechy jest białko – budulec mięśni i kości oraz element odpowiadający za system immunologiczny. Białko powinno stanowić pozostałe 20 proc. udziału w diecie i może być spożywane zarówno w formie zwierzęcej, jak i roślinnej: np. w postaci chudego mięsa, jogurtów naturalnych dobrej jakości, serka wiejskiego z dodatkiem warzyw, ryb, roślin strączkowych. Warto przy tym pamiętać, że organizm dziecka nie przyswoi podczas jednego posiłku więcej niż 20 gramów białka.
  • Jadłospis ucznia powinien też uwzględniać produkty, które poprawią jego koncentrację i pamięć, czyli banany, suszone owoce, orzechy włoskie czy nasiona, a od czasu do czasu także gorzką czekoladę bogatą w magnez”, mówi Arkadiusz Drążek z firmy Brześć produkującej przekąski oparte na naturalnych składnikach. Równie ważna jest kwestia nawodnienia – zamiast słodkich napojów gazowanych uczmy nasze dzieci picia wody mineralnej.

Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI