Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
14 marca 2016 in Parenting by Ewa-Nowak

Co zrobić, gdy dziecko nie radzi sobie z emocjami?

Przede wszystkim pomóc mu je nazwać. To najlepszy sposób, by straciły na sile.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jestem mamą sześciolatka. Do tej pory nie było z nim większych problemów, ale ostatnio przestałam sobie radzić. Kuba szybko wpada w złość. Rzuca się na ziemię. Błoto, deszcz, ludzie na przystanku – wszystko mu przeszkadza. Zrzuca rzeczy ze stołu, trzaska drzwiami i krzyczy na mnie albo na innych. To nie dzieje się codziennie. Ogólnie nie jest jakiś agresywny, ale problem jednak ma. Boję się zostawiać go z kimś innym, bo nie wiem, co zrobi, a potem nie chcę słuchać o tym, jaki on jest niegrzeczny. Kary, żeby posiedział sam w pokoju, nie dają rezultatu, bo Kuba tego nie robi. Jestem raczej stonowaną osobą, nie pokazuję emocji i nikt w mojej rodzinie tego nie robi, dlatego to dla mnie spory problem. Dzieci mojej siostry są spokojne, a Kuba urodził się nadpobudliwy, co mnie bardzo martwi, bo sądzę, że w przyszłości będzie miał problemy z ludźmi. W jego życiu nie zaszło nic nowego. Co mogę robić, żeby przestał się tak zachowywać?       

Z opisu, który zawarła Pani w swoim liście, wynika, że Kuba potrzebuje nauki zarządzania emocjami. Tak, tego można i warto się nauczyć, w ogóle trzeba patrzeć na emocje jak na zwyczajną życiową umiejętność. Nie przychodzimy na świat od razu z umiejętnością radzenia sobie z emocjami, musimy się tego dopiero nauczyć. Kuba robi się coraz starszy, ma coraz więcej własnych spraw, takich jak kontakty z kolegami, z dorosłymi, zadania, za które jest odpowiedzialny – nic dziwnego, że czasami może czuć się pogubiony. Jednak jego zachowanie w żadnym razie nie przesądza o tym, jakim człowiekiem będzie w przyszłości – jego sfera emocjonalna dopiero się kształtuje. Jeszcze wszystko przed nim, a pomoc w nauce zarządzania emocjami może całkowicie zmienić jego zachowanie.

Skąd się biorą tak ostre reakcje, jak krzyk czy rzucanie przedmiotami? Ich pojawienie się to sygnał, że Kuba doświadcza uczuć, których w sobie nie akceptuje. Prawdopodobnie czuje się fatalnie z tym, że odczuwa silne emocje, skoro, jak sama Pani wspomniała, u Was w rodzinie nikt ich nie okazuje. Z bezsilności, złości na samego siebie, z rozpaczy, że jest inny niż reszta rodziny, reaguje głośno i hałaśliwie, bo tylko tak na dzień dzisiejszy potrafi. W ogóle dzieci nie chcą odczuwać trudnych emocji, a ponieważ jest to nie do uniknięcia, są na siebie w takich sytuacjach bardzo złe. Dlatego radzę zacząć od tego, żebyście zarówno Pani, jak i Kuba zaakceptowali, że nie ma dobrych i złych emocji – człowiek ma prawo odczuwać każde z nich. Chodzi o to, żeby nauczyć się je demonstrować w taki sposób, aby nie ranić innych osób. Na tym – w skrócie – polega cała sztuka.

Nauka Kuby, jak zarządzać swoimi emocjami, to znakomita okazja, żeby Pani również zmierzyła się z tym tematem. Może to Pani nawet synkowi wprost powiedzieć: „Wiesz co? Ja też będę się razem z tobą uczyć, jak się zachowywać, żeby nam obojgu było lepiej”.

Ewa Nowak pedagog, terapeutka, autorka książek dla dzieci i młodzieży


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI