Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

Dieta dla dzieci
11 grudnia 2015 in Parenting by redakcja

Dlaczego dzieci jedzą mało owoców i warzyw?

Pedagodzy, którzy wraz ze uczniami zgłosili się do udziału w programie „Pora na pomidora" podzielili się swoimi spostrzeżeniami nt. popularności polskich warzyw i owoców wśród dzieci.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Na pytanie dotyczące nawyku jedzenia drugiego śniadania aż 93% ankietowanych nauczycieli odpowiedziało, że najmłodsi chętnie sięgają po coś do jedzenia w porze tzw. lunchu. Wśród ich ulubionych przekąsek na pewno można znaleźć: wspomniane już owoce i warzywa, kanapki, jogurty, soki, nabiał oraz słodycze pod różną postacią.

Pedagodzy zgodnie stwierdzili także, że dzieci zdecydowanie częściej powinny jeść owocowe i warzywa. Prawie 86% z nich zaobserwowało, że to właśnie owoce są ulubioną przegryzką w czasie drugiego śniadania pod warunkiem, że uprzednio zostały one przyniesione z domu. Niepokojący jest jednak fakt, że ponad 20% nauczycieli uważa, że wśród maluchów, które dostają swobodę wyboru przekąski, wielu nich decyduje się sięgnąć po puste kalorie – słodycze.

Wyniki te podkreślają więc to, że aktywne włączenie rodziców oraz nauczycieli w proces kreowania właściwych postaw żywieniowych u ich pociech jest niezbędne. Odpowiednio zbilansowany, racjonalny sposób odżywiania, ma bezpośredni wpływ na postawę najmłodszych, a także będzie miał pozytywny wydźwięk w ich późniejszym, zdrowym życiu.

Prawie jednogłośnie nauczyciele przyznali (bo aż 99% ankietowanych), że edukowanie najmłodszych, jaką wartość ma regularne spożywanie warzyw i owoców, jest niezwykle istotne i potrzebne. Wynikać to może z faktu, że ponad 64% pedagogów zadeklarowało, że to właśnie brak wiedzy i możliwości ich spróbowania jest główną przyczyną ograniczonego spożywania tych produktów wśród ich wychowanków.

„Liczymy, że podjęte przez nas działania przyczyniły się do zwiększenia świadomości zarówno wśród dzieci, jak i ich rodziców oraz nauczycieli na temat zdrowego odżywiania, a także korzyści zdrowotnych jakie za sobą niesie. Chcemy pokazać jak wiele dobra i jak niewiele wysiłku kosztuje zaprzyjaźnienie się z polskimi, sezonowymi owocami i warzywami. Myślę, że wyniki ankiety również wpłyną na postawę naszych odbiorców oraz pomogą zmienić ich nawyki żywieniowe na lepsze – mówi Agnieszka Falba-Gałkowska z Federacji Branżowych Związków Producentów Rolnych, organizatorem kampanii „Pora na pomidora”.

na podst.mat.kampanii


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI