Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

child knee with an adhesive bandage. vintage effect.
child knee with an adhesive bandage. vintage effect.
14 czerwca 2016 in Dziecko, Parenting by redakcja

Domowe wypadki dzieci – pierwsza pomoc

Dzieci bywają bardzo ruchliwe i często trudno uchronić je przed drobnymi wypadkami w domu czy na placu zabaw. Do najczęstszych skutków dziecięcej aktywności zaliczają się stłuczenia, skaleczenia i siniaki. Warto wiedzieć, jak poradzić sobie z nimi w domowych warunkach i jakimi preparatami uzupełnić apteczkę, aby być przygotowanym na takie okoliczności.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Drobnych wypadków w domu nie da się uniknąć – najmłodsi bywają bardzo ciekawscy i na tyle aktywni, że nawet chwilowe spuszczenie ich z oka może skończyć się siniakiem lub otarciem. Pierwszą pomoc w przypadku takich urazów można przeprowadzić samodzielnie, przy użyciu środków z domowej apteczki.

Stłuczenia i zasinienia

Dzieciństwo nie  może obyć się bez stłuczeń i siniaków, a najmłodsi mają wiele okazji, żeby nabić sobie guzy. W trakcie uderzenia, np. o podłoże, naruszone zostają tkanki, wywołując obrzęk i krwiak, czyli znany nam siniak. Co zrobić, kiedy dziecko uderzy się lub przewróci? Przede wszystkim warto schłodzić miejsce stłuczenia przy pomocy kostek lodu zawiniętych w chustkę lub woreczek. Można posmarować je również maścią chłodzącą zawierającą arnikę, np. Maścią Niedźwiedzią POLARNY LÓD. Chłodzenie stłuczenia powoduje obkurczenie naczyń krwionośnych, zatrzymując narastający obrzęk i zasinienie.

Skaleczenia, zadrapania, otarcia

W trakcie zabawy nietrudno również o lekkie skaleczenie lub otarcie. W przypadku delikatnych zranień ryzyko dostania się brudu lub bakterii do głębszych warstw skóry jest minimalne, dlatego najczęściej wystarczy przemyć miejsce otarcia lub skaleczenia wodą, a jego okolice wodą i mydłem. Można również zdezynfekować ranę obmywając ją jodyną, wodą utlenioną lub środkiem odkażającym pamiętając przy tym, aby takie preparaty stosować bezpośrednio na ranę. Nie polewajmy rany spirytusem salicylowym, ponieważ przy głębszych skaleczeniach może powodować uszkodzenia tkanek. Po zakończeniu tych czynności na miejsce zranienia możemy przykleić plaster z opatrunkiem. W przypadku głębszych ran, utkwienia w niej przedmiotów lub zabrudzenia rany konieczny jest szybki kontakt z lekarzem.

Oparzenia

Ruchliwe dziecko łatwo może oparzyć się o gorące przedmioty, np. przez dotknięcie rozgrzanego czajnika lub kiedy pryśnie na nie gorący olej podczas gotowania. Jeśli oparzenie jest powierzchowne, obejmuje jedynie zaczerwienienie naskórka i nie pojawiają się na nim pęcherze (co świadczy o poparzeniu głębszych warstw skóry), powinno się od razu schłodzić miejsce oparzenia, umieszczając je pod strumieniem bieżącej, zimnej wody na nie więcej niż kwadrans. W przypadku lekkich oparzeń nie jest konieczne zakładanie opatrunku. Dla złagodzenia objawów i schłodzenia miejsca oparzenia można zastosować preparaty chłodzące.

Z lekkimi urazami dzieci można poradzić sobie w domu. Ważne jest jednak przede wszystkim to, aby zapobiegać niebezpiecznym sytuacjom – nie spuszczać pociechy z oka podczas zabawy, zabezpieczyć w domu ostre krawędzie i nie zostawiać w zasięgu wzroku gorących przedmiotów oraz detergentów. Nie zapominajmy również o tym, że poważniejsze urazy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI