Dziecko trzeba przytulać

fot.123rf

Rodzice z jednej strony chcą stymulować dzieci, a z drugiej – bardzo ograniczają im liczbę i jakość doświadczeń. Począwszy od podstawowego: dotyku. Jego brak może spowodować zakłócenia w rozwoju – mówi Paweł Zawitkowski, fizjoterapeuta.
Współcześni rodzice bombardowani są tysiącami pomysłów na wychowywanie dziecka. Można się w nich pogubić.

reklama

Z tymi pomysłami jest tak jak z przekleństwem: Obyś żył w ciekawych czasach. Żyjemy rzeczywiście w czasach wielkich przemian. Z jednej strony staramy się niczego nie przeoczyć, nie zignorować, a z drugiej – zaniedbujemy to, co ważne. A chodzi o to, by poszczególnym sprawom nadać wagę taką, na jaką zasługują. Kakofonia sprzecznych informacji i pomysłów na życie sprawia, że trudno się w tym połapać.

Zajmuje się pan terapią dzieci, ale także wspieraniem rodziców. Na czym polega ich największa trudność?

Młodzi rodzice mają mętlik w głowie. Stawiane są przed nimi coraz większe wymagania, nie tylko zresztą w dziedzinie rodzicielstwa. Oprócz bycia aktywnym, świadomym, czułym, troskliwym rodzicem mają pozostać efektywnym pracownikiem, partnerem, przyjacielem, podróżować, czytać, chodzić do teatru. Ludzie czują przymus bycia najlepszymi. Drugi problem to brak wzorców, okazji do czerpania ich w naturalnych warunkach, choćby w rodzinach wielopokoleniowych. Tę lukę wypełniają przypadkowe teorie, porady i mity, wiele z nich dotyczy tego, kiedy i co dziecko powinno, a czego nie powinno robić. Tymczasem każde dziecko rozwija się inaczej, a różnice w osiąganiu niektórych umiejętności w pierwszym roku życia sięgają nawet czterech miesięcy! Mówimy tu o tzw. „oknach rozwojowych”, czyli przedziałach czasu, w których – w zależności od cech dziecka i otoczenia – umiejętności te się pojawiają. Wcześniej czy później – to kompletnie nieważne. My natomiast czekamy w napięciu, kiedy dziecko usiądzie, wstanie, zacznie chodzić, a z radosnego rodzicielstwa robi się sesja egzaminacyjna. Dziecko nie jest androidem, tylko istotą społeczną. A atmosfera, w jakiej się rozwija, determinuje jego relacje społeczne, strategie zachowania, emocje, procesy poznawcze. Już w trzecim trymestrze ciąży zmysły dziecka są na tyle rozwinięte, by mogło ono kształtować schematy zachowania, autoregulacji i relacji z otoczeniem. I już wtedy oczekuje dobrego doświadczenia, a nie trenowania na superniemowlę. Maluchy nie rozumieją sensu wyścigu szczurów. Widzą chaos i brak logiki, frustrację i zagubienie. Nic dziwnego, że sprawiają nam potem tak wiele kłopotów. Bycie spełnionym, zadowolonym i w najprostszy sposób szczęśliwym nie jest tożsame z byciem najlepszym. Tę prostą prawdę najtrudniej pojąć właśnie młodym rodzicom.

Są wyedukowani, więc się martwią, że dziecko nie raczkuje.

Rzeczywiście, raczkowanie, czworakowanie to świetny trening naprzemienności ruchu dziecka. Ale jest tyle innych aktywności, które zapewniają mu harmonijny rozwój. Tymczasem rodzice czytają w Internecie, że dziecko musi raczkować w wieku ośmiu miesięcy, i martwią się, gdy jest inaczej. Na naukę czworakowania maluch ma cztery miesiące. Niektóre dzieciaki najpierw wstają i próbują chodzić, dopiero potem trochę czworakują. Wariantów rozwoju jest naprawdę wiele.

Rodzice czasem widzą problemy tam, gdzie ich nie ma, i chcą rehabilitować dziecko nawet wtedy, gdy tego nie potrzeba.

Sami tego nie wymyślają. To w dużej mierze nasza, specjalistów, wina. Wpajamy w nich kategoryczne wymagania, jakie mają spełniać oni sami i ich dzieci. Prosty przykład – oczekiwanie, że dziecko ma usiąść w wieku sześciu miesięcy. Dzieci mogą, nie muszą. Mają na to czas do dziesiątego miesiąca życia, a średnio robią to około ósmego. Ale tej informacji nie dopowiadamy wystarczająco dobitnie. Rodzice boją się o jakość rozwoju dziecka, bo zewsząd słyszą, ileż to kłopotów może mieć w przyszłości, jeśli nie spełnia określonych wymogów i nie jest idealnie takie, jak wskazują jakieś wyśrubowane normy rozwojowe. W nawale nierealnych oczekiwań łatwo zagubić się w grząskiej przestrzeni między miłością i wspieraniem dziecka a jego trenowaniem.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu ZWIERCIADŁO

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »