Jak skutecznie pomóc dziecku odrabiać lekcje?

123rf.com

Nauka konsekwencji, pochwały, muzyka Mozarta, rodzicielska cierpliwość, wywietrzony pokój, wyłączony telewizor, porządek na biurku, krótkie przerwy. Sposobów jest wiele, żeby praca domowa nie przerodziła się w wojnę domową.

 1. Dobrze jest nauczyć dziecko pracy w odpowiednim rytmie. Gdy wraca do domu ze szkoły, lepiej nie wymagaj od niego, żeby od razu odrabiało lekcje. Podaj mu coś pysznego do zjedzenia, porozmawiaj o tym, co wydarzyło się w ciągu dnia. Pozwól mu odpocząć lub zrobić to, na co ma ochotę, na przykład wyjść na pół godziny na podwórko lub pobawić się w domu. Jednak zabawa niech nie zabierze zbyt dużo czasu. Na odrabianie lekcji nie czekajcie do wieczora, bo wówczas dziecko będzie już zmęczone.
 2. Jeśli buntownik nie chce odrabiać lekcji, zapytaj co chce robić po ich skończeniu. Zasugeruj, że im wcześniej zacznie odrabiać zadania szkolne, tym szybciej będzie mogło robić to, na co ma ochotę. Metoda kija i marchewki jest skuteczna, przy czym nagroda powinna być w świadomości dziecka osiągalna.
 3. Ustalcie też plan na weekend. W jaki dzień dziecko odrabia lekcje – czy jest to sobota przed południem czy inny dzień.
 4. W sobie wyrób nawyk sprawdzania co dziecko ma zadane każdego dnia. A w dziecku pamiętania o tym, co zadają nauczyciele. Jest to ważne w przypadku zadań terminowych, np.: przeczytanie lektury do końca miesiąca, nauczenie się wiersza na przyszły poniedziałek, obserwowanie pogody przez miesiąc. Dla dziecka, zwłaszcza tego, które dopiero zaczyna naukę w szkole, nie jest to wcale proste. Przydatny tu się może okazać kalendarz czy zeszyt – terminarz, w którym będziecie zapisywać ważne daty.
 5. Dziecko powinno mieć odpowiednie warunki do nauki. Idealna atmosfera do odrabiania lekcji to taka, którą można określić jako „atmosfera do cichej kontemplacji”. Zanim dziecko zasiądzie do zeszytów, warto zadbać, by nic go nie rozpraszało: wyłączyć telewizor, radio, zamknąć drzwi do pokoju. Im mniej będzie dookoła rozpraszających bodźców, tym lepiej.
 6. Zadbaj, by w miejscu do nauki:

  • Stało biurko i krzesło są dostosowane do wzrostu dziecka.
  • Światło dzienne padało z lewej strony (chyba że dziecko jest leworęczne).
  • Oświetlenie elektryczne nie było ani zbyt jaskrawe, ani za słabe.