Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
7 października 2016 in Parenting by Ewa-Nowak

Etapy przyjaźni wśród dzieci

Przez pierwsze pięć lat życia dziecko najchętniej przebywa z rodzicami. Potem zaczyna wchodzić w interakcje z rówieśnikami około piątego roku życia. Jak rozwija się przyjaźń wśród dzieci?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

5–7 lat: Towarzysz zabaw. Pierwsze przyjaźnie zaczynają się w przedszkolu. Jest to czas dynamicznego rozwoju zachowań społecznych – samodzielnych kontaktów z obcymi osobami. W tym okresie dziecko wciąż jest naznaczone ogromnym egocentryzmem i nie jest jeszcze zdolne do wielkich poświęceń czy standardowo rozumianej lojalności, na której opiera się przyjaźń dorosłych. Na tym etapie przyjaciel to osoba najczęściej tej samej płci, z którą bawi się i spędza czas. To etap zdobywania towarzysza zabaw. Dziecko w tym wieku nie ma jeszcze zdolności rozumienia przeżyć innego człowieka i nie warto tego od niego wymagać.

8–11 lat: Ktoś mi życzliwy. O ile młodsze dziecko jeszcze nie umie docenić wartości przywiązania, o tyle ośmiolatek doskonale wyczuwa, jak ważna jest czyjaś codzienna życzliwość. Okres wczesnoszkolny to nadal czas przyjaźnienia się z osobami, z którymi dziecko widuje się często. Brak kontaktu kończy przyjaźń, ale jest ona już dojrzalsza niż u małych dzieci. Nie opiera się bowiem tylko na deklaracji i miłym spędzaniu czasu. W tym okresie życia dziecko zaczyna poznawać smak przyjemności, jaka płynie z bycia altruistą. Warto zatem zadbać, aby nasz syn czy córka mieli z kim dzielić się ciastkiem, komu pożyczać ukochane gry, książki czy filmy, i co najważniejsze: mieli kogoś, komu trzeba poświęcić swój czas na wysłuchanie jego problemów czy opinii. Przyjaźń na tym etapie uczy dziecko, że nie tylko jego sprawy są ważne, że drugi człowiek też ma swój odrębny świat.

12 lat i więcej: Powiernik. Nastolatek w relacji z przyjacielem poszukuje przede wszystkim wsparcia i wymaga bezwarunkowej lojalności. Okres dojrzewania manifestuje się częstymi stanami poczucia braku sensu, i na to jedynym lekarstwem jest rówieśnik – przyjaciel. Jest to czas, gdy dziecko ma już wystarczająco rozwiniętą empatię, żeby rozumieć uczucia innej osoby i liczyć się z nimi. Posiadanie przyjaciela staje się poligonem doświadczeń, jak funkcjonują relacje międzyludzkie. To także okazja do ponoszenia konsekwencji swoich wyborów, co w relacji z dorosłymi rzadko ma miejsce. Problemem tego etapu przyjaźni jest jej postrzeganie. Nastolatek ma szczere przekonanie, że on i jego przyjaciel będą nierozłączni do grobowej deski. To naturalna w tym wieku potrzeba poczucia stałości. Dlatego przyjaciel nastolatka jest tak ważny. My, naznaczeni już dorosłym pesymizmem, wiemy, że zazwyczaj niewiele zostaje z wielkich młodzieńczych przyjaźni, ale błędem jest dzielenie się tą wiedzą z nastolatkiem. On ma własne widzenie sytuacji; ich łączy coś absolutnie wyjątkowego i każda krytyczna uwaga rani go naprawdę głęboko.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI