Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Fotelik samochodowy dla dziecka

123rf.com
23 stycznia 2016 in Parenting by redakcja
Rozpoczął się sezon sportów zimowych. Coraz częściej rodzice podróż samochodem z małymi dziećmi. Podstawową kwestią jest wybór fotelików samochodowych. Czym należy się kierować przy zakupach?

Zgodnie z obowiązującą ustawą „Prawo o ruchu drogowym” każde dziecko w wieku do 12 lat, które nie przekracza 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającemu jego wadze i wzrostowi. Według badania przeprowadzonego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego tylko 86% Polaków deklaruje, że zawsze przewozi dziecko w foteliku*.  To alarmujące dane!

Eksperci z Feedo.pl – sklepu z  artykułami dla najmłodszych radzą, czym kierować się przy wyborze fotelika:

1. Dopasowanie fotelika do wagi, ale też do wieku dziecka. Wyróżnia się trzy podstawowe grupy:

  • Grupa 0 (0-18kg) – dotyczy niemowląt, dla których foteliki powinny być montowane tyłem do kierunku jazdy.
  • Grupa 1 (9-18kg) – dotyczy dzieci w wieku od 9 miesięcy do 3,5 lat,
  • Grupa 2 (18-36kg) – dotyczy dzieci od 3,5 do 12 lat, dla których odpowiednie jest siedzenie podwyższające z oparciem, którego zadaniem jest pozycjonowanie pasa bezpieczeństwa na ciele dziecka.

2. Sprawdzenie homologacji, czyli oznaczenia, które informuje nas o tym, czy produkt posiada europejski certyfikat bezpieczeństwa i symbol ECE R44.
3. Wyniki testów wypadkowych/zderzeniowych, wykonywanych przez organizacje konsumenckie, takie jak ADAC czy ANWB. Przeprowadzają one testy przy prędkości około 60km/h i sprawdzają zachowanie fotelika przy zderzeniach bocznych. Jeśli fotelik wypadł dobrze w tego typu testach, z pewnością producent zamieści taką informację w opisie modelu.
4. System IsoFix, który pozwala na stabilne zamontowanie siedziska dzięki specjalnym uchwytom i zaczepom. To bezpieczniejszy sposób niż za pomocą pasów samochodowych.
5. Pasy mocujące – najlepiej, żeby fotelik miał pięć pasów mocujących: po dwa na ramiona, po dwa na nogi i jeden między nogami. Pozwala to na stabilne umieszczenie dziecka w siedzisku i uniemożliwia mu samodzielne rozpięcie się z pasów.

* Badanie postaw społeczeństwa pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego, PBS, na zlecenie KRBRD, grudzień 2014, mat.pras. 


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI