Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Fotelik samochodowy dla dziecka

123rf.com
23 stycznia 2016 in Parenting by redakcja
Rozpoczął się sezon sportów zimowych. Coraz częściej rodzice podróż samochodem z małymi dziećmi. Podstawową kwestią jest wybór fotelików samochodowych. Czym należy się kierować przy zakupach?

Zgodnie z obowiązującą ustawą „Prawo o ruchu drogowym” każde dziecko w wieku do 12 lat, które nie przekracza 150 cm wzrostu, musi być przewożone w foteliku ochronnym lub innym urządzeniu do przewożenia dzieci, odpowiadającemu jego wadze i wzrostowi. Według badania przeprowadzonego przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego tylko 86% Polaków deklaruje, że zawsze przewozi dziecko w foteliku*.  To alarmujące dane!

Eksperci z Feedo.pl – sklepu z  artykułami dla najmłodszych radzą, czym kierować się przy wyborze fotelika:

1. Dopasowanie fotelika do wagi, ale też do wieku dziecka. Wyróżnia się trzy podstawowe grupy:

  • Grupa 0 (0-18kg) – dotyczy niemowląt, dla których foteliki powinny być montowane tyłem do kierunku jazdy.
  • Grupa 1 (9-18kg) – dotyczy dzieci w wieku od 9 miesięcy do 3,5 lat,
  • Grupa 2 (18-36kg) – dotyczy dzieci od 3,5 do 12 lat, dla których odpowiednie jest siedzenie podwyższające z oparciem, którego zadaniem jest pozycjonowanie pasa bezpieczeństwa na ciele dziecka.

2. Sprawdzenie homologacji, czyli oznaczenia, które informuje nas o tym, czy produkt posiada europejski certyfikat bezpieczeństwa i symbol ECE R44.
3. Wyniki testów wypadkowych/zderzeniowych, wykonywanych przez organizacje konsumenckie, takie jak ADAC czy ANWB. Przeprowadzają one testy przy prędkości około 60km/h i sprawdzają zachowanie fotelika przy zderzeniach bocznych. Jeśli fotelik wypadł dobrze w tego typu testach, z pewnością producent zamieści taką informację w opisie modelu.
4. System IsoFix, który pozwala na stabilne zamontowanie siedziska dzięki specjalnym uchwytom i zaczepom. To bezpieczniejszy sposób niż za pomocą pasów samochodowych.
5. Pasy mocujące – najlepiej, żeby fotelik miał pięć pasów mocujących: po dwa na ramiona, po dwa na nogi i jeden między nogami. Pozwala to na stabilne umieszczenie dziecka w siedzisku i uniemożliwia mu samodzielne rozpięcie się z pasów.

* Badanie postaw społeczeństwa pod względem bezpieczeństwa ruchu drogowego, PBS, na zlecenie KRBRD, grudzień 2014, mat.pras. 


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI