Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
2 marca 2016 in Parenting by Katarzyna Margielska

Integracja sensoryczna: kiedy jest potrzebna?

O działaniu mózgu i całego układu nerwowego dowiadujemy się coraz więcej. Dlatego już na wczesnym etapie życia możemy wyłapywać różne nieprawidłowości. Zaburzenia integracji sensorycznej, autyzm czy depresja występowały u ludzi już dawniej, ale nie w takim stopniu jak obecnie. Tymczasem problemy z integracją sensoryczną można już zaobserwować u kilkumiesięcznego dziecka, które np. nie jest w stanie zasnąć bez ciągłego bujania albo usypia tylko podczas jazdy samochodem. Dla wykończonych rodziców jedynym ratunkiem okazują się masaże i ćwiczenia zalecane przez terapeutę IS.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Jak zdiagnozować zaburzenia integracji u dziecka? Przede wszystkim ważna jest obserwacja: jego skłonności, zachowań, tego jak funkcjonuje w grupie, co je (może nagminnie unikać tych samych produktów, ze względu na ich konsystencję) – jednym z objawów jest właśnie wybiórczość jedzenia. Dzieci jedzą np. tylko stałą grupę produktów, nie są w stanie wziąć do ręki soczystych owoców czy warzyw.

Do podstawowych objawów zalicza się też problem z czesaniem, myciem głowy, obcinaniem paznokci, dbaniem o nadmierną czystość (np. dziecko nie jest w stanie znieść, że się ubrudziło). Inne dzieci mogą z kolei potrzebować większej ilości bodźców: specyficznego bujania, głaskania, drapania.

Poza tym u dziecka widoczne są problemy z organizacją ruchów: co chwilę coś przewraca, rozlewa jest niezgrabne ruchowo.

Zwykle też widać, że dziecko nie odnajduje się na placach zabaw: albo nie chce w ogóle wchodzić na drabinki, ma opór przed huśtaniem itp. albo przeciwnie: wchodzi bardzo wysoko nie odczuwając przy tym strachu, godzinami kręci się na karuzeli albo buja na huśtawce.

Kolejną grupę stanowią dzieci, które wcześniej były rehabilitowane z powodu np. nieprawidłowego napięcia mięśniowego. U tych dzieci częściej obserwuje się zaburzenia integracji sensorycznej. Poza tym rehabilitacja kończy się w momencie zniwelowania np. nadmiernego napięcia. Dziecko często wymaga wtedy wsparcia terapeutycznego, które będzie nadal wspomagać jego rozwój.

Często też z zaburzeniami integracji idzie w parze choroba lokomocyjna.

Co jeszcze wskazuje na problemy z integracją?

Gdy widzimy grupę bawiących się dzieci (piszczących, skaczących, biegających), a na zewnątrz tej grupy stoją dzieci, które nie mają odwagi włączyć się do zabawy – to prawdopodobnie mamy do czynienia z zaburzoną integracją.

– Dzieci, które są obserwatorami i stoją z boku, zamiast brać udział w zabawie, zwykle mają takie zaburzenia. One potrzebują więcej czasu, żeby oswoić się z sytuacją. – wyjaśnia Marta Surga, terapeutka IS. – Dzieci mają naturalną chęć do przebywania z innymi dziećmi, do zabawy. W momencie, gdy blokują to w sobie, gdy coś im nie pozwala na włączenie się do takiej aktywnej zabawy tzn., że jest jakiś powód. Mogą oczywiście występować u nich zaburzenia psychologiczne, ale zwykle chodzi tu jednak o sensorykę.

Przyczyną może być w tej sytuacji niezintegrowany odruch Moro – na skutek tego dziecko nie jest w stanie ocenić zagrożenia i obawia się, że zostanie „stratowane” przez rówieśników.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI