Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jak dzieci wyrażają emocje?

Fisher-Price®
9 maja 2017 in Parenting by redakcja
Dzieciństwo to czas intensywnego rozwoju dziecka i… nauki rodziców. Dzieci zdobywają wiedzę o świecie, a ich rodzice, obserwując je, korygują swoje przekonania - bo mimo że dorośli, wcale nie są ekspertami od wszystkiego. Zacznijmy od sprawdzenia wiedzy na temat emocji, które przecież towarzyszą nam przez całe życie.

Odpowiedz na trzy pytania, a potem sprawdź, czy dobrze myślisz:

1.Co jest istotą emocji?
a) Nastrój
b) Myśl
c) Ruch

2.Kiedy dziecko po raz pierwszy przeżywa emocje?
a) Już w życiu płodowym
b) W pierwszym miesiącu życia (jako noworodek)
c) W pierwszym roku życia (jako niemowlak)

3. Ile emocji odczuwa niemowlak?
a) Różnicuje tylko skrajności: przyjemne – przykre
b) Odczuwa kilka podstawowych (radość, strach, gniew)
c) Odczuwa wszystkie, ale wyraża je inaczej niż dorośli


ODPOWIEDZI:
Dla wielu rodziców zaskakująca będzie odpowiedź na pierwsze pytanie – ruch. Słowo „emocja” pochodzi z języka łacińskiego, a jego rdzeń „e
moveo” oznacza między innymi poruszyć,  wstrząsnąć, wyjąć. Język polski również oddaje ten związek między odczuciem wewnętrznym a ruchem. Termin „poruszenie” odnosi się zarówno do tego, co przeżywamy, jak i do zmiany pozycji. Emocje wyrażane są poprzez gesty i zachęcają do ruchu. Właśnie dlatego podskakujemy ze szczęścia, rzucamy czymś w złości, uciekamy ze strachu. Dorośli uczą się kontrolować reakcje ruchowe, bo takie są oczekiwania społeczne. Natomiast dzieci są naturalne w ekspresji swoich przeżyć. Wszystko wyrażają ruchem i gestem, a do prawidłowego rozwoju emocjonalnego potrzebują aktywności. 

Prawidłowa odpowiedź na pytanie drugie to „a”: dzieci przeżywają emocje już w życiu płodowym. Dowodów na to dostarczają badania USG 3/4D, podczas których wyraźnie widać miny i ruchy dziecka dobrze oddające to, co w danym momencie przeżywa. To sugeruje, że jako niemowlak odczuwa już całą gamę emocji, czyli prawidłowa odpowiedź na pytanie trzecie to „c”. Maluch lubi obserwować miny rodzica i ceni zabawki, które pokazują jakieś nastroje i humory. Dużym przeżyciem dla dziecka będzie odkrywanie zmieniających się emocji Stworka-Humorka (na zdjęciu). Obserwacji min zabawki towarzyszą różne dźwięki oddające te nastroje, co zaciekawia malucha. Żywe kolory i różne faktury zaskakują, a zachęcająca do przytulania forma zabawki wprawia w dobry nastrój i wywołuje przywiązanie. 


Autorem tekstu jest dr n. hum. Justyna Korzeniewska – psycholog dziecięcy, ekspertka Fisher-Price®


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI