Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jak odróżnić przeziębienie od alergii u dziecka?

123rf.com
2 kwietnia 2017 in Parenting by redakcja
Niekiedy trudno odróżnić, czy dziecko ma katar spowodowany wiosennym przeziębieniem czy uczuleniem. Wtedy najważniejsza jest obserwacja objawów. Na co zwrócić uwagę i jak je rozróżnić objawy alergii od przeziębienia?

Na co zwrócić uwagę przy pierwszych objawach alergii i jak zniwelować jej skutki radzi lek. med. Miłosz Przybyszowski, pediatra Grupy LUX MED:

Po pierwsze: zwróć uwagę na katar. W czasie przeziębienia szybko gęstnieje, nabiera wyraźnej, białej lub żółto-zielonej barwy. Katar alergiczny natomiast najczęściej jest wodnisty i cieknący, wręcz kapie dziecku z nosa i towarzyszy temu napadowe kichanie.

Po drugie: jeśli dziecko ma zaczerwienione, opuchnięte oczy, które nieustannie
mu łzawią i swędzą – to również może być oznaka alergii, gdyż przy przeziębieniu takie objawy zwykle nie występują.

Po trzecie: sprawdź temperaturę. Jeśli maluch jest chory – prawdopodobnie ma gorączkę. Natomiast podczas alergii, pomimo osłabienia organizmu, towarzyszyć może jedynie nieznacznie podwyższona temperatura.

Po czwarte: zwróć uwagę na okoliczności występowania objawów. Alergie najczęściej występują wiosną i latem przez wzmożoną obecności alergenów na przykład różnego rodzaju pyłków i ustępują podczas deszczu i jesienią, kiedy to powietrze oczyszcza
się z czynników drażniących organizm.

„Każda reakcja alergiczna, niezależnie od tego czy jest to nadwrażliwość wziewna, pokarmowa czy kontaktowa, jest wynikiem nieprawidłowej reakcji immunologicznej organizmu na czynniki zewnętrzne występujące w otoczeniu. Najbardziej zagrożeni tymi chorobami są mieszkańcy dużych miast, w tym dzieci”, podkreśla ekspert. 

Diagnostyka alergii u dziecka
Jest wiele sposobów, aby powstrzymać rozwój alergii albo chociaż zminimalizować jej objawy i dolegliwości – na początku udaj się do alergologa dziecięcego, który zdiagnozuje rodzaj uczulenia. Wykonanie podstawowych badań morfologicznych, rozmazu krwi i IgE całkowitego lub w panelu np. oddechowym lub pokarmowym, pozwoli na pełniejszą diagnozę i wyznaczy dalsze postępowanie. Podstawą w zwalczaniu uciążliwych objawów alergii jest przede wszystkim ograniczenie kontaktu z alergenami. Jeśli dziecko ma uczulenie na jakiś produkt – lekarz przekaże wytyczne co do diety. Jeśli natomiast alergenami są np. pyłki – zapozna cię z kalendarzem pylenia roślin i omówi ograniczenia oraz metodę leczenia.


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI