Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
30 października 2015 in Parenting by redakcja

Jak pomóc dziecku przetrwać ząbkowanie?

Pierwszy ząb pojawia się między 6. a 7. miesiącem życia dziecka, a cały proces kształtowania się mlecznych zębów trwa do 3. roku życia. Jak złagodzić ból związany z ząbkowaniem?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Proces kształtowania się uzębienia dziecka odbywa się stopniowo. Jako pierwsze wychodzą zazwyczaj dolne, a następnie górne jedynki. Wyżynają się parami, bądź samodzielnie. Następnie, między 8. a 10. miesiącem życia pojawiają się dwójki. Najbardziej bolesny proces to wyżynanie się trójek i czwórek – od 1. do 2. roku życia. Po 2. roku życia pojawiają się cztery piątki – zazwyczaj bezobjawowo.  Łącznie dziecko będzie miało 20 mlecznych ząbków, które zaczną wypadać po siódmym roku życia.

Zwiastuny pierwszego ząbka

Pocieranie dziąseł piąstkami, obfite ślinienie się, niechęć do twardszych pokarmów (np. uwielbianych przez maluchów chrupek kukurydzianych) – są to pierwsze, zewnętrzne objawy ząbkowania. Dziąsła stają się zaczerwienione i rozpulchnione, a dziecko marudne i rozdrażnione. Nierzadko pojawia się biegunka albo stan podgorączkowy. Objawy ustępują w momencie, gdy ząbek przebije się przez dziąsło. Będzie on nadal wychodził, ale już nie w tak uciążliwy i bolesny sposób.

Proces ząbkowania daje się we znaki nie tylko maluszkowi, ale też jego rodzicom. Maluch jest płaczliwy, a zatroskani rodzice uciekają się do wielu sposobów aby mu pomóc.

Co skutecznie pomoże uśmierzyć ból związany z ząbkowaniem?

  • Stosowanie żelowych gryzaków z wypustkami masującymi dziąsła. Należy je jednak myć kilka razy dziennie ciepłą wodą, by nie doszło do powstawania pleśniawek w buzi dziecka. Należy podawać je schłodzone wcześniej w lodówce, aby skutecznie łagodziły ból. „Przed wyborem odpowiedniego gryzaczka należy zwrócić uwagę na to, jak zbudowane są jego rączki i czy nasz maluch łatwo je uchwyci. Ważne jest również sprawdzenie, czy gryzak nie jest zbyt ciężki, aby dziecko mogło go swobodnie unieść. A co najważniejsze – należy się upewnić, czy gryzak nie został wykonany ze szkodliwych materiałów, a jego powłoki nie są toksyczne dla zdrowia”, mówi Martin Molčan, dyrektor zarządzający Feedo.pl
  • Podawanie dziecku obranych, umytych, twardych warzyw i owoców, którymi może masować sobie dziąsła.
  • Masowanie dziąsła maluszka specjalną silikonową szczoteczką albo gazikiem nasączonym naparem z rumianku lub szałwii.
  • Stosowanie żeli znieczulających, specjalnie przeznaczonych dla maluszków. Można je kupić w aptece bez recepty. Mają też działanie przeciwzapalne, jednak nie powinno się stosować ich częściej niż wskazują zalecenia producenta.
  • Podawanie pokarmów o półpłynnej konsystencji, chłodniejszych niż zwykle.

Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI