Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
25 kwietnia 2016 in Parenting by Ewa-Nowak

Jak postępować z dzieckiem chorym na anoreksję?

Anoreksja to choroba, która uderza w cały system rodzinny... Jak pomóc sobie i dziecku?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Zgłosić się na terapię. Najważniejsze to przyznać dziecku prawo do bycia chorym na anoreksję. To prezent na jego rzecz. Pozbycie się ambicji to pierwszy fundamentalny krok w terapii.

Odpuścić. W domu starać się, żeby życie nie kręciło się wyłącznie wokół tematu choroby, jedzenia, zmuszania do jedzenia, rozmów wyłącznie o tym, kiedy i co dziecko jadło, kontrolowania. Tym zajmie się terapeuta. Nie warto zamieniać się w cerbera. Dzieci potrzebują bezwarunkowo kochających rodziców, a nie domowych psychiatrów.

Obdarzać czułością. Anoreksja ma bardzo silne powiązanie z odrzuceniem cielesności. Chorujące na nią dzieci warto z miłością dotykać. Jeśli odrzucą ten dar – nie obrażać się na nie. Osoby z anoreksją nie akceptują swojego ciała, chcą go wcale nie mieć, więc nie czerpią przyjemności z dotyku. Warto zatem bardzo ostrożnie i tylko gdy dziecko nie stawia oporu, brać je za rękę, czule podać kurtkę, pogłaskać delikatnie po ramieniu.

Spędzać razem czas. Choroba często powoduje, że relacje z dzieckiem krążą tylko wokół tego problemu. Terminy wizyt u terapeuty, egzekwowanie zaleceń lekarzy, prowadzenie dzienniczków diety – to nie może być jedyna forma kontaktu dziecko–rodzic. Lepiej pośmiać się z córką (albo samej), pośpiewać, powygłupiać się, powiedzieć, jak bardzo była cudowna, jaka teraz też jest wspaniała i jak ją zwyczajnie lubimy.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI