Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Jak postępować z dzieckiem chorym na anoreksję?

fot.123rf
25 kwietnia 2016 in Parenting by Ewa-Nowak
Anoreksja to choroba, która uderza w cały system rodzinny... Jak pomóc sobie i dziecku?

Zgłosić się na terapię. Najważniejsze to przyznać dziecku prawo do bycia chorym na anoreksję. To prezent na jego rzecz. Pozbycie się ambicji to pierwszy fundamentalny krok w terapii.

Odpuścić. W domu starać się, żeby życie nie kręciło się wyłącznie wokół tematu choroby, jedzenia, zmuszania do jedzenia, rozmów wyłącznie o tym, kiedy i co dziecko jadło, kontrolowania. Tym zajmie się terapeuta. Nie warto zamieniać się w cerbera. Dzieci potrzebują bezwarunkowo kochających rodziców, a nie domowych psychiatrów.

Obdarzać czułością. Anoreksja ma bardzo silne powiązanie z odrzuceniem cielesności. Chorujące na nią dzieci warto z miłością dotykać. Jeśli odrzucą ten dar – nie obrażać się na nie. Osoby z anoreksją nie akceptują swojego ciała, chcą go wcale nie mieć, więc nie czerpią przyjemności z dotyku. Warto zatem bardzo ostrożnie i tylko gdy dziecko nie stawia oporu, brać je za rękę, czule podać kurtkę, pogłaskać delikatnie po ramieniu.

Spędzać razem czas. Choroba często powoduje, że relacje z dzieckiem krążą tylko wokół tego problemu. Terminy wizyt u terapeuty, egzekwowanie zaleceń lekarzy, prowadzenie dzienniczków diety – to nie może być jedyna forma kontaktu dziecko–rodzic. Lepiej pośmiać się z córką (albo samej), pośpiewać, powygłupiać się, powiedzieć, jak bardzo była cudowna, jaka teraz też jest wspaniała i jak ją zwyczajnie lubimy.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI