Jak wybrać nianię elektroniczną?

123rf.com

Niania elektroniczna to spore ułatwienie, zwłaszcza dla tych mam, które mieszkają w dużym domu. Na rynku istnieje ich szeroki wybór, a ceny wahają się od 200 do 1000 zł. Jak wybrać odpowiednią dla swoich potrzeb nianię elektroniczną?
Niania elektroniczna to urządzenie składające się w swojej najprostszej wersji z nadajnika, który ustawia się przy dziecku, i odbiornika, który rodzic ma przy sobie. Przy zakupie nianię należy w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na parametry techniczne. Istotny jest zasięg urządzenia. „Producenci najczęściej umieszczają informacje tylko o zasięgu w przestrzeni otwartej. W rzeczywistości duży zasięg na przestrzeni otwartej nie oznacza, że w przestrzeni zamkniętej można oddalić się na taką odległość od dziecka. Aby ją obliczyć trzeba przyjąć, że stanowi ona ¼ zasięgu otwartego”, informuje Martin Molčan z Feedo.pl. Należy zatem wybierać nianie o dużym zasięgu – nawet do 500 m na przestrzeni otwartej. Odpowiedni wybór urządzenia o dużej liczbie kanałów pozwala na wyeliminowanie ewentualnych zakłóceń, zwłaszcza w przypadku mieszkania w bloku wielorodzinnym, dlatego im jest ich więcej, tym lepiej. Częstotliwości gwarantujące pracę bez zakłóceń to 1,88 lub 2,4 GHz (na takiej pracują też telefony bezprzewodowe). Najlepiej jest również wybierać nianie zasilane na dwa sposoby: prąd i baterię. Pozwala to na użycie urządzenia w różnych sytuacjach.

reklama

W większości przypadków niania elektroniczna wykorzystywana jest podczas pierwszych miesięcy
życia dziecka, a jej podstawowe funkcje w zupełności spełniają swoje zadanie. Producenci prześcigają jednak się we wzbogacaniu swoich produktów w atrakcyjne funkcje, które sprawią, że sen dziecka będzie bezpieczny, a rodzice spokojna. Są to między innymi:

  • Czujnik temperatury, który na bieżąco monitoruje temperaturę albo wilgotność. Niektóre modele mają również funkcję ustawienia zakresu temperatury i alarmują, gdy się ona zmienia.
  • Kanał zwrotny, czyli możliwość przekazywania dziecku informacji głosowych.
  • Kamera, która pozwala podglądać ułożenie dziecka i stwarza poczucie większej kontroli.
  • Monitor oddechu, który pozwala zmniejszyć ryzyko tzw. śmierci łóżeczkowej, poprzez czujniki wykrywające ruch oddechowy dziecka, umieszczane pod materacem łóżeczka.
  • Lampka, kołysanki, projektor – to dodatki, które nie są niezbędne, ale sprawiają, że dziecko po chwilowym przebudzeniu zajmuje się patrzeniem w ciekawe obrazki wyświetlane na suficie albo wsłuchuje się w usypiające melodyjki.