Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
6 października 2016 in Parenting by Ewa-Nowak

Jak zaszczepić w dziecku chęć do nauki?

Chcesz sprawić, by twoje dziecko stało się bardziej odpowiedzialne i zaangażowane w naukę? Co gdy nie działa suszenie głowy o słabe oceny?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Pozytywnie motywuj. To, jak uczą się dzieci, wynika przede wszystkim z tego, czy widzą w nauce sens. Żeby go zobaczyły, w rodzinie potrzebna jest atmosfera kultu nauki – takie nieuchwytne, ale wszędzie obecne pozytywne nastawienie do wykształcenia i wysiłku intelektualnego. Warto na przykład od czasu do czasu rzucić o kimś opinię typu: „Jaki to mądry człowiek”. Takie dyskretne sygnały dzieci odbierają dużo lepiej niż nakazy i zakazy.

Postać kultowa. Czy twoje dziecko ma zainteresowania sportowe? Świetnie. Można to wspaniale wykorzystać. „Ciekawe, ile godzin dziennie trenuje taki Messi/Ronaldo/Lewandowski? Ciekawe, co robi, gdy mu się nie chce? Ciekawe, czy dużo czyta?”.

Dawaj dobry wzór. Gdy rodzice chodzą na kursy, czytają książki, wciąż zdobywają nowe umiejętności, ten styl „konsumowania” życia przechodzi na dzieci. Czy dbasz o swój rozwój osobisty?

Gry planszowe. Wróciły dziś do łask i jest to kolejne wspaniałe narzędzie podświadomego oddziaływania na dzieci.

Nagradzanie czytaniem. To, co dziecko dostaje od nas w prezencie, jest silnym bodźcem informującym o naszych wartościach. Może warto kupować więcej książek i fragmenty czytać z jawnym zachwytem?

Zdobywanie nowych umiejętności latem. Podczas wakacji, gdy jest więcej czasu, zainwestujcie go we wspólne gotowanie, ustawianie nawigacji czy określanie kierunków świata. To wszystko jest wiedzą lub umiejętnością. Pokazuj dziecku, jak dużo umie, i rozwijaj w nim samodzielność.

Zrezygnuj z roli mamy upominaczki. Gdy tylko rodzic zaczyna swoją mantrę („Lekcje odrobione?”), dziecko natychmiast wyłącza słuchanie. Zamiast tego lepiej powiedzieć: „Jestem zmęczona przypominaniem ci o lekcjach, więc postanowiłam, że już nie będę tego robić. Teraz musisz sam się o to martwić. Ja ci mogę najwyżej pomóc, gdy mnie o to poprosisz”. Wyłóż kawę na ławę i zobacz, jak świetnie dziecko zareaguje na takie szczere wyznanie.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI