Jaka torba szkolna jest najlepsza dla twojego dziecka?

123rf.com

Wybór odpowiedniej szkolnej torby to niełatwe zadanie. W sprzedaży jest wiele plecaków i tornistrów o różnym kształcie, materiale, kolorystyce oraz masie. Różnią się nie tylko estetyką i ceną, ale także jakością. Jakimi kryteriami kierować się podczas zakupów?
Dobór odpowiedniego tornistra lub plecaka szkolnego jest niezwykle ważny, ponieważ żle dopasowany może niekorzystnie wpłynąć na zdrowie dziecka. Dlatego przy zakupie warto zwrócić uwagę na kształt, wielkość, materiał oraz masę. Dobrze dopasowany i dobry jakościowo plecak może posłużyć nawet kilka lat.

Wybór torby należy rozpocząć od ustalenia jej rodzaju. Dziecko, które dopiero rozpoczyna szkolną edukację, warto wyposażyć w tornister. Jest odpowiednio usztywniony, co ułatwia zachowanie prawidłowej postawy. Podczas zakupów zwróćmy jednak uwagę, czy z powodu wzmocnionego stelażu jego waga nie jest zbyt duża. Odpowiednio wyprofilowany i wzbogacony o poziomy pasek do zapinania w pasie, który pomaga odpowiednio rozkładać ciężar ciała (może być również plecak) świetnie sprawdzi się w przypadku nieco starszych dzieci. Jednym z trendów są także tornistry lub plecaki wyposażone w kółka i wysuwaną rączkę. Takie rozwiązanie najlepiej sprawdzi się w przypadku maluchów, które codziennie zmagają się ze zbyt ciężką zawartością torby, np. z powodu braku miejsca, w którym mogłyby zostawiać część rzeczy w szkole

Dobrze dobrana torba nie może być ani zbyt mała, ani zbyt duża. Dlatego dziecko powinno koniecznie przymierzyć plecak lub tornister przed zakupem. Po założeniu torby trzeba dobrze wyregulować szelki i upewnić się, czy nie jest ona szersza niż plecy dziecka. Następnie należy zwrócić uwagę, czy spód torby nie znajduje się niżej niż dolna część pleców dziecka, oraz czy jej góra kończy się na wysokości ramion. Idealnie dobrany tornister lub plecak powinien spełniać te wszystkie wymagania. Równie ważna jak wielkość jest waga torby, ponieważ zbyt ciężka negatywnie wpływa na postawę dziecka i pogłębia wady kręgosłupa. Przyjęło się, że spakowana do szkoły torba powinna ważyć nie więcej niż 10% masy ciała naszego ucznia. Dodatkowo, dla równomiernego rozmieszczenia ciężaru najlepiej, aby miała obszerne komory, kieszenie i liczne przegrody, które ułatwią również zachowanie porządku.

Wybierając torbę do szkoły, warto zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonana. Najlepiej sprawdza się ten nieprzemakalny i odporny na zabrudzenia, ponieważ łatwo utrzymać go w czystości. Torba powinna być również starannie wykończona i mocno zszyta. Zwróćmy także uwagę, aby szelki, były nie tylko regulowane, ale i miękkie oraz szerokie, co sprawi, że nie będą wbijały się w ramiona. Bardzo ważne są również elementy odblaskowe, które zwiększają bezpieczeństwo malucha w drodze do szkoły.

na podst. mat. Grupy Okazje

Zobacz: torby damskie skórzane