Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Konflikt między rodzeństwem

fot.123rf
26 stycznia 2016 in Parenting by Ewa-Nowak
Jak przywrócić dobrą atmosferę?

Stosuj podejście indywidualne. Czyli spędzaj czas osobno z każdym z dzieci. Jeśli między rodzeństwem jest duża różnica wieku, mają inne potrzeby i ciężko będzie zainteresować tym samym młodszego i starszego jednocześnie.

Nie każ starszemu opiekować się młodszym. To wy jesteście rodzicami i wy odpowiadacie za opiekę nad młodszym dzieckiem. Starsze rodzeństwo – nawet gdy jest duża różnica wieku – nie jest jeszcze dojrzałe do opieki. Tak wygodny dla rodziców układ, żeby starsze zajęło się młodszym, jest często zwyczajnym wydawaniem młodszych dzieci na pastwę starszego rodzeństwa, które z mocy postanowień rodziców ma teraz nad nimi władzę i może robić, co tylko chce.

Zmień schemat. Jeśli zazwyczaj po twoim powrocie do domu dzieci wszczynają kłótnię, w którą wciągają ciebie i męża i w efekcie kończy się rodzinną awanturą, spróbujcie zacząć reagować inaczej. A gdyby tak bez słowa przytulić jedno i drugie dziecko i powiedzieć: „Dziś piekę ciasteczka z dynią, co wy na to?”. Zmiana tematu, brak reakcji ze strony rodzica to dobra droga, żeby pokazać dzieciom, że władza nad emocjami mamy została im odebrana.

Mów, że kochasz. Warto dzieciom otwarcie mówić, jak się je kocha: „Kiedy się dowiedziałam, że jestem w ciąży z Kacprem, to… A gdy się dowiedziałam, że jestem w ciąży z Piotrusiem, to…”. Dla dziecka w każdym wieku to bardzo silny sygnał, że było od początku akceptowane i wyczekiwane. Czasami otwarte wyznanie uczuć rodzica kończy przeciągające się konflikty między dziećmi.

Stwarzaj osobne przestrzenie. Wynajduj obojgu dzieciom jak najwięcej obszarów, w których mają swoje osobne życia, swoich znajomych, swoją przestrzeń. Czasami dzieci muszą po prostu dorosnąć do tego, że można korzystać z dobrodziejstw posiadania rodzeństwa.


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI