Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
26 stycznia 2016 in Parenting by Ewa-Nowak

Konflikt między rodzeństwem

Jak przywrócić dobrą atmosferę?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Stosuj podejście indywidualne. Czyli spędzaj czas osobno z każdym z dzieci. Jeśli między rodzeństwem jest duża różnica wieku, mają inne potrzeby i ciężko będzie zainteresować tym samym młodszego i starszego jednocześnie.

Nie każ starszemu opiekować się młodszym. To wy jesteście rodzicami i wy odpowiadacie za opiekę nad młodszym dzieckiem. Starsze rodzeństwo – nawet gdy jest duża różnica wieku – nie jest jeszcze dojrzałe do opieki. Tak wygodny dla rodziców układ, żeby starsze zajęło się młodszym, jest często zwyczajnym wydawaniem młodszych dzieci na pastwę starszego rodzeństwa, które z mocy postanowień rodziców ma teraz nad nimi władzę i może robić, co tylko chce.

Zmień schemat. Jeśli zazwyczaj po twoim powrocie do domu dzieci wszczynają kłótnię, w którą wciągają ciebie i męża i w efekcie kończy się rodzinną awanturą, spróbujcie zacząć reagować inaczej. A gdyby tak bez słowa przytulić jedno i drugie dziecko i powiedzieć: „Dziś piekę ciasteczka z dynią, co wy na to?”. Zmiana tematu, brak reakcji ze strony rodzica to dobra droga, żeby pokazać dzieciom, że władza nad emocjami mamy została im odebrana.

Mów, że kochasz. Warto dzieciom otwarcie mówić, jak się je kocha: „Kiedy się dowiedziałam, że jestem w ciąży z Kacprem, to… A gdy się dowiedziałam, że jestem w ciąży z Piotrusiem, to…”. Dla dziecka w każdym wieku to bardzo silny sygnał, że było od początku akceptowane i wyczekiwane. Czasami otwarte wyznanie uczuć rodzica kończy przeciągające się konflikty między dziećmi.

Stwarzaj osobne przestrzenie. Wynajduj obojgu dzieciom jak najwięcej obszarów, w których mają swoje osobne życia, swoich znajomych, swoją przestrzeń. Czasami dzieci muszą po prostu dorosnąć do tego, że można korzystać z dobrodziejstw posiadania rodzeństwa.


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI