Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Kosmetyki dla dzieci. Na co zwracać uwagę?

123rf.com
6 marca 2016 in Parenting by redakcja
Skórę maleństwa do 3 roku życia należy traktować jak specyficzny typ skóry wrażliwej. Dlatego powinniśmy przywiązywać dużą wagę do tego, jaki skład zawierają kosmetyki pielęgnacyjne dla malucha. Jakich substancji należy zdecydowanie unikać? 

Ze względu na cienki naskórek i płaszcz hydrolipidowy, który u małego dziecka nie jest jeszcze dobrze wykształcony, skóra malucha wymaga zdecydowanie innych kosmetyków, niż skóra osoby dorosłej. „W kosmetykach dla dzieci nie powinny się znajdować przede wszystkim sztuczne substancje zapachowe, silne konserwanty i sztuczne barwniki Ich rozpoznanie na długiej liście składników produktu jest trudne, ponieważ większość z nich producenci ukrywają pod skomplikowanymi łacińskimi nazwami”, tłumaczy Martin Molčan, dyrektor zarządzający Feedo.pl.

Skład 
Zasada numer jeden przy świadomym zakupie to czytanie etykiet. Lista szkodliwych składników występujących w kosmetykach dla dzieci obejmuje wiele związków, a najpopularniejsze z nich to:

  •  Substancje ropopochodne (m.in. Paraffinum Liquid, Syntetic Wax, Paraffin, Mineral Oil, Isoparaffin, Pertolatum) – produkty destylacji ropy naftowej, które tworzą na skórze powłokę, zaburzającą metabolizm skóry, oddychanie komórkowe i powodują tworzenie się zaskórników. Obecne są w większości produktów dla dzieci: w kremach, balsamach, płynach do kąpieli, a nawet w chusteczkach higienicznych.
  • Parabeny (m.in. Methylparaben, Ethylparaben, Propylparaben, Buthylparaben) – najpopularniejsze substancje konserwujące stosowane w kosmetykach. Ich zadaniem jest wydłużanie trwałości kosmetyku i ochrona przed zepsuciem. Jednak w zetknięciu ze skórą dziecka, mogą one mieć działanie alergizujące.
  • Silikony i olej silikonowy (m.in. Dimethicone, Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane) – powodują, że skóra jest gładka i aksamitna, jednak silikonowa powłoka blokuje wnikanie innych substancji i w efekcie zaburza funkcjonowanie skóry.
  • Detergenty (m.n. Sodium Lauryl Sulfate (SLS) i Sodium Laureth Sulfate (SLES), Cocamidopropyl Betaine) – te silne substancje są stosowane głównie w preparatach do mycia dywanów, powierzchni i urządzeń, a znajdziemy je również w niektórych mydłach, żelach i szamponach dla dzieci. Podrażniają i wysuszają skórę, zaburzając tym samym naturalną barierę hydrolipidową.

Atesty

Oprócz odpowiedniego składu, kosmetyk do pielęgnacji dziecka powinien mieć oznaczenie atestu czyli rekomendacji instytucji państwowych, które potwierdzają, że produkt spełnia normy bezpieczeństwa dla zdrowia. „Jeśli dany produkt uzyskał atest poważanej instytucji, producent z
pewnością umieści taką informację na etykiecie. Gdy kosmetyk posiada atest Państwowego Zakładu
Higieny, Instytutu Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka, jest to znak, że produkt jest
bezpieczny”,  dodaje Martin Molčan. Warto również zwracać uwagę na termin przydatności produktu i  przedział wiekowy, dla jakiego produkt przeznaczony.


Uwaga konkurs! Przywróć młody wygląd na dłużej – wygraj zabieg preparatem Facetem w klinice Estetica Nova!

Atrakcyjna, młodo wyglądająca twarz to pragnienie większości z nas. Szeroki wybór oferty zabiegów anti-aging sprawia, że coraz więcej kobiet korzysta z możliwości niechirurgicznego poprawienia urody, ...

Konkurs z okazji Dnia Matki: Ministerstwo Dobrego Mydła

Każdego dnia, kiedy otwieramy naszą małą pracownię, myślimy nie tylko o tym, co danego dnia mamy do zrobienia, ale i o produktach, które jeszcze nie ...

KONKURS Quiosque „Podziękuj Mamie”

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w roku. Wszystko wokół budzi się do życia i rozkwita. W tym czasie jest także wyjątkowe święto - ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI