Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może być w dużym stopniu wygodne, ale też ma swój limit, nie tylko finansowy, również zdrowotny. Gotując w domu mamy kontrolę nad tym, co wrzucamy do garnka. Z pewnością zachętą do gotowania w domu może być dla nas odpowiednie towarzystwo. Dobrze poprosić domowników o pomoc, dzięki temu będzie nam raźniej i szybciej nakarmimy nasze żołądki.
Dlaczego warto przyrządzać posiłki razem z partnerem? Bo daje to możliwość robienia czegoś wspólnie, spędzania czasu we dwoje, uczenia się siebie nawzajem – w końcu smaki też trzeba jakoś wzajemnie dopasować. Podobnie to wygląda w przypadku dzieci. Rodzinne gotowanie pozwala budować lepsze relacje z dziećmi. Ponadto uczy ich samodzielności i oswaja z wykonywaniem nowych obowiązków. Dziecko czuje się potrzebne, dowartościowane, ważne i ma ogromną radość z tego, że może pomóc.

Wielu rodziców ma jednak problem, żeby pozwolić dzieciom na eksperymenty w kuchni, bo obawiają się bałaganu. Skutkami kuchennej zabawy będą zapewne wymazane blaty, krzesła, pochlapana podłoga i plamy na ubraniach. Taka perspektywa zniechęca niejedną mamę i tatę, żeby włączyć do kulinarnych zajęć swoich podopiecznych. Pomyślmy jednak o tym, że warto przełamać bariery i pozwolić dzieciom na pobrudzenie kuchni. Jak inaczej mają nauczyć się samodzielnie przygotowywać posiłki skoro im na to nie pozwalamy? Poza tym zaangażowanie dzieci do pomocy w kuchni może rozbudzać ich kreatywność. Dzieci, jak wiadomo, uczą się poprzez zabawę, ale nie definiujmy dziecięcej zabawy tylko przez pryzmat gier i zabawek. Dla dziecka „lekcje gotowania” z użyciem kolorowych warzyw i owoców będą dużo ciekawszą zabawą, niż możemy przypuszczać. Jeśli zależy nam na rozwijaniu kreatywności swoich pociech angażujmy je, w miarę możliwości, w codzienne różnorodne zajęcia. Dla nas te codzienne zajęcia są często nudnymi obowiązkami, lecz dla dziecka są odkrywaniem świata.

Z początku może być trudno, ale jeśli dobrze przygotujemy „plac boju” używając cerat do przykrycia różnych powierzchni, fartuszków, ściereczek czy ręczników papierowych, może okazać się, że czas spędzony w kuchni jest wspaniałym doświadczeniem dla wszystkich.

Jeśli chcemy w przyszłości mieć pomocną dłoń w przygotowywaniu obiadów i deserów zacznijmy angażować do pomocy już kilkuletnie dzieci, oczywiście w miarę ich chęci i możliwości. Małe dziecko nie użyje miksera, ale może z powodzeniem lepić kluski śląskie, wyjmować pestki ze śliwek, rozrywać sałatę… Dzieci, zarażone zamiłowaniem do gotowania, będą bardziej dbać o swoje odżywianie w dorosłym życiu.

Piekarnik Amica; linia Integra Probaby
Piekarnik Amica; linia Integra Probaby

Na początek, zanim zaczniemy od oswajania dzieci z tematem gotowania, zadbajmy o ich bezpieczeństwo w kuchni. Każdy kto ma dziecko wie, że kilka sekund odwróconej uwagi może skutkować katastrofą. Dziecko może włączyć mikser, albo blender, którego nie przestawiliśmy w bezpieczne miejsce. Może ściągnąć coś gorącego z kuchenki, albo (co już nie zagraża jego zdrowiu) zwyczajnie rozlać czy wysypać to, co ma pod ręką. To od nas zależy jak zaplanujemy „scenografię”. Ostre noże, i inne podobne przedmioty, powinny znajdować się poza zasięgiem dziecka, Kuchenka powinna być odpowiednio zabezpieczona, najlepiej jednak jeśli będziemy garnki z gorącymi potrawami odstawiać możliwie najdalej, aby dziecko nie miało do nich dostępu. Pomyślmy też o sprzęcie AGD. Warto zadbać m.in. o odpowiedni piekarnik, najlepiej taki, który będzie wyposażony w Pro Baby System. Tego rodzaju zabezpieczenia i funkcjonalności posiada np. model EB8564B INTEGRA PROBABY z firmy Amica. Atutem piekarnika z linii INTEGRA, o którym warto wspomnieć, jest Zimny front 35°C. Nawet jeśli nagrzejemy piekarnik do 180°C z zewnątrz będzie on nadal chłodny. Takie udogodnienia zapewnią dodatkowe bezpieczeństwo naszym dzieciom.

Następnym krokiem, gdy już odpowiednio zagospodarujemy dzieciom kuchenną przestrzeń, będzie zaplanowanie całego gotowania i opracowanie w wyobraźni różnych nieprzewidzianych sytuacji. Najlepiej będzie, jeśli zaczynając wraz z dziećmi kulinarną przygodę wymyślmy dla nich kreatywne zajęcia. Mogą to być kruche ciasteczka o śmiesznych kształtach, buźki albo figury ułożone z warzyw, owoców i innych produktów, albo łączenie „kolorów” w sałatce. Jeśli potrzebujemy dodatkowych inspiracji, możemy zawsze skorzystać z portali, które specjalizują się w zbieraniu takich pomysłów.

Na koniec pamiętajmy jednak, że równie ważne jak gotowanie jest wspólne sprzątanie!

Piekarnik Integra Probaby
Piekarnik Integra Probaby

Intrygujące kuchenne sprzęty Amica zachęcają do podejmowania kulinarnych wyzwań zarówno dorosłych jak i dzieci. Dzięki Zimnemu Frontowi w piekarniku EB8564B INTEGRA PROBABY, najmłodsi mogą bezpiecznie dotykać szyby podczas przyglądania się rosnącym wewnątrz smakołykom. Przy piekarniku rozgrzanym do 180 C temperatura szyby wynosi bowiem zaledwie 35 C!

Piekarnik do zabudowy cena ok. 1400zl

www.amica.pl

 

Projekty piekarników i kuchni Amica zostały wykonane przez CODE design.