Mit idealnej matki: jaka naprawdę chcesz być?

fot.123rf

Jest oazą spokoju, zawsze zrelaksowana. Albo wręcz przeciwnie – aktywna,
trenuje judo i jeździ na rowerze. Od dzisiaj strąć idealną z piedestału i zajmij jej miejsce. Dla twojego dziecka nie ma lepszej matki od ciebie.

A. jest świetną matką. To prawdziwy wzór – myślisz sobie, patrząc na stos prania lub słoiczek dla niemowląt z marketu. Nic dziwnego, widzisz zadbaną kobietę, która (zdaje się, że bez trudu) ogarnia dwójkę małych dzieci, sama gotuje dla całej rodziny i jeszcze godzi to wszystko z pracą – oczywiście zdalną, żeby nie musiała oddawać swojej najmłodszej Zosi pod opiekę „obcych”. A ty? Czujesz, jak w gardle rośnie ci gula, a żołądek przepełnia poczucie winy. Obiecujesz sobie, że choćbyś miała nie spać (już nigdy), też taka będziesz. Idealna.

reklama

Wieszasz na kołku swoje buty do biegania i rolki, a zamiast tego czym prędzej zabierasz się do lektury nowego poradnika – o wychowaniu w zgodzie z naturalnym rytmem. Spokój, struktura, harmonia. Od dziś tylko tak. – W końcu mam dziecko – myślisz sobie – pora dorosnąć.

Frustracja i złość

Parę miesięcy temu Z. urodziła pierwsze dziecko. Upragnione i wyczekane. Bardzo się przygotowywała przez całą ciążę do roli matki idealnej. Obserwowała swoje koleżanki i dokładnie wiedziała, które cechy od każdej z nich zamierza sobie wypożyczyć. Ba! Zaszczepić, bo przecież to totalna życiowa zmiana, a nie udawanie przez pięć minut. I tak też zrobiła.

Postawiła na model żony idealnej – opieka nad dzieckiem, błyszczący dom, samodzielność. Po co jej pomoc? Ona nie ogarnie? Phi! I nawet całkiem dobrze jej szło… przez jakiś czas. Ale po paru miesiącach zarywania nocy obudziła się w niej inna osoba. Zupełnie nieperfekcyjna, zmęczona, niezadowolona z życia i zła. Zła na wszystko i o wszystko. – To minie – myślała – muszę tylko odpocząć. I kładła się wcześniej (jeśli tylko dziecko pozwoliło), żeby rano obudzić się znów jako „matka, której wszyscy zazdroszczą”.

Nie pomagało. Może działało przez chwilę, ale Pani Zła zawsze wracała. W końcu zamieniła się w Panią Zrezygnowaną i tak już zostało. Pani Zrezygnowana w nosie miała Z. i jej marzenia. Nie chciała już zmywać, piec babeczek i biegać z dzieckiem po mieście na spotkania mam i warsztaty z gugania. Pewnego dnia mąż spytał zrozpaczony: – Co się z tobą stało? Przecież na początku wszystko ogarniałaś? A ona nic nie mogła na to poradzić i coraz mocniej oddawała w ręce stery Złej i Zrezygnowanej.

Artykuł pochodzi z archiwum magazynu SENS

ZOBACZ AKTUALNE WYDANIE »