Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
19 lutego 2016 in Parenting by Małgorzata Ohme

Mit idealnej matki: jaka naprawdę chcesz być?

Jest oazą spokoju, zawsze zrelaksowana. Albo wręcz przeciwnie – aktywna, trenuje judo i jeździ na rowerze. Od dzisiaj strąć idealną z piedestału i zajmij jej miejsce. Dla twojego dziecka nie ma lepszej matki od ciebie.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

A. jest świetną matką. To prawdziwy wzór – myślisz sobie, patrząc na stos prania lub słoiczek dla niemowląt z marketu. Nic dziwnego, widzisz zadbaną kobietę, która (zdaje się, że bez trudu) ogarnia dwójkę małych dzieci, sama gotuje dla całej rodziny i jeszcze godzi to wszystko z pracą – oczywiście zdalną, żeby nie musiała oddawać swojej najmłodszej Zosi pod opiekę „obcych”. A ty? Czujesz, jak w gardle rośnie ci gula, a żołądek przepełnia poczucie winy. Obiecujesz sobie, że choćbyś miała nie spać (już nigdy), też taka będziesz. Idealna.

Wieszasz na kołku swoje buty do biegania i rolki, a zamiast tego czym prędzej zabierasz się do lektury nowego poradnika – o wychowaniu w zgodzie z naturalnym rytmem. Spokój, struktura, harmonia. Od dziś tylko tak. – W końcu mam dziecko – myślisz sobie – pora dorosnąć.

Frustracja i złość

Parę miesięcy temu Z. urodziła pierwsze dziecko. Upragnione i wyczekane. Bardzo się przygotowywała przez całą ciążę do roli matki idealnej. Obserwowała swoje koleżanki i dokładnie wiedziała, które cechy od każdej z nich zamierza sobie wypożyczyć. Ba! Zaszczepić, bo przecież to totalna życiowa zmiana, a nie udawanie przez pięć minut. I tak też zrobiła.

Postawiła na model żony idealnej – opieka nad dzieckiem, błyszczący dom, samodzielność. Po co jej pomoc? Ona nie ogarnie? Phi! I nawet całkiem dobrze jej szło… przez jakiś czas. Ale po paru miesiącach zarywania nocy obudziła się w niej inna osoba. Zupełnie nieperfekcyjna, zmęczona, niezadowolona z życia i zła. Zła na wszystko i o wszystko. – To minie – myślała – muszę tylko odpocząć. I kładła się wcześniej (jeśli tylko dziecko pozwoliło), żeby rano obudzić się znów jako „matka, której wszyscy zazdroszczą”.

Nie pomagało. Może działało przez chwilę, ale Pani Zła zawsze wracała. W końcu zamieniła się w Panią Zrezygnowaną i tak już zostało. Pani Zrezygnowana w nosie miała Z. i jej marzenia. Nie chciała już zmywać, piec babeczek i biegać z dzieckiem po mieście na spotkania mam i warsztaty z gugania. Pewnego dnia mąż spytał zrozpaczony: – Co się z tobą stało? Przecież na początku wszystko ogarniałaś? A ona nic nie mogła na to poradzić i coraz mocniej oddawała w ręce stery Złej i Zrezygnowanej.

Strony: 1 2


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI