Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój

fot.123rf
15 lutego 2017 in Parenting by redakcja

Mity, w które wierzą rodzice

Jestem odpowiedzialna za wasze problemy, wy jesteście odpowiedzialni za rozwiązania – tak powiedziała dzieciom Byron Katie, twórczyni metody „praca”. Co chce powiedzieć wszystkim rodzicom?

„Matki powinny kochać swoje dzieci” – za każdym razem, gdy sobie to powtarzasz, cierpisz. Zarówno ty nie musisz kochać swoich dzieci, jak i twoja matka nie musi kochać ciebie. Odwróć to: „To ty musisz kochać siebie”. Chodzi o to, by być odpowiedzialną za siebie. Nie ma rodziców, których należałoby zmienić. Jest tylko badanie swoich myśli.

„Rodzice powinni uszczęśliwiać swoje dzieci – to przekonanie prowadzi do kolejnego mylnego: „Dzieci powinny być wdzięczne rodzicom”. Jeśli ktokolwiek może nas uszczęśliwić, to my sami. Dzieci znajdą swoje szczęście albo nie, same.

„Dzieci powinny zbierać z podłogi swoje skarpetki” – Byron Katie przyznaje, że to zdanie było kiedyś jej religią. Aż zrozumiała, że to ona powinna zbierać skarpetki, jeśli nie chce, żeby leżały na podłodze. Jej dzieci były szczęśliwe, że skarpetki walały się po podłodze. Kto miał problem? Ona. Kto mógł go rozwiązać? Też ona. Zrozumiała, że uwielbia zbierać skarpetki. I zaczęła robić to dla siebie, nie dla dzieci. Podnoszenie skarpetek przestało być obowiązkiem. W końcu dzieci zauważyły, że mama sprząta ich rzeczy z przyjemnością, i same zaczęły to robić.

„Rodzice wiedzą, co jest najlepsze dla ich dzieci” – Byron Katie mówi, że kiedy jej dzieci pytają, co powinny zrobić, odpowiada im, że nie wie. Albo że ona w podobnej sytuacji postąpiła tak i to okazało się dla niej dobre. Ale że decyzja należy do nich, cokolwiek postanowią, ona będzie ich wspierać i że nie ma takiej możliwości, żeby coś zepsuły.

Bo prawda jest jedna: nie mamy kontroli nad naszymi dziećmi, nie mamy kontroli nad niczym. Jeśli myślimy, że jest inaczej, popadamy w depresję.

Źródło: Byron Katie, „Skończ z cierpieniem, ciesz się życiem!”, G+J 2012


Wiosenne trendy w manicurze z Indigo Nails: konkurs

Zadbane dłonie i ładne paznokcie to powód do dumy i niepodważalny atut każdej kobiety. Elegancki manicure, tak samo jak biżuteria czy makijaż, doda nam pewności ...

Przetrwać rozwód. Zwyciężanie w pokoju według Bruce’a Lee

Z czym kojarzy ci się Bruce Lee? Większość ludzi łączy tę słynną postać z technikami sztuk walki. A jednak pozory mogą mylić. Bruce Lee był ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI