Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf

Odzyskać porzucone dziecko

Mężczyźnie, który porzucił swoje dziecko, wydaje się, że może odciąć się od niewygodnej sytuacji, nie zajmować się tym. Nic bardziej błędnego. Ten temat będzie nieustannie obecny w jego życiu – mówi psychoterapeuta Benedykt Peczko.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Doskonale pamiętam to towarzyskie spotkanie, mimo że upłynęło ponad 20 lat. Przyjaciółka związała się z mężczyzną po przejściach i postanowiła przedstawić go bliskim. Przyjęcie miło się zaczęło. Aż w pewnym momencie ten mężczyzna przejął ton; opowiadał, chwaląc się, w jaki sposób „wykołował” swoją byłą i syna, sprokurował lewe zaświadczenie o zarobkach. W tym, co mówił, była duma: patrzcie, podziwiajcie, jaki jestem sprytny, cwany. Nikt w towarzystwie – o zgrozo! – nie zareagował, nie sprzeciwił się. Autorzy książek o mężczyznach zwracają uwagę, że porażająca liczba porzucanych przez ojców dzieci to najbardziej widomy znak, w jak fatalnej kondycji mężczyźni się znajdują.

Być może temu mężczyźnie wydawało się, że może odciąć się od niewygodnej sytuacji, nie zajmować się tym. Nic bardziej mylnego. Ten temat będzie nieustannie obecny w jego życiu.

W jaki sposób?

Jako bardzo ważny element historii osobistej. Historia osobista na zawsze w nas pozostaje.

Tamten ojciec – jak się wydawało – nie miał poczucia winy ani wstydu. Obojętność, cynizm – tylko tyle.

Jednak na głębszym poziomie to poczucie winy w nim jest. Na wierzchu widać satysfakcję: „Ze mną nie wygrają!”. Tak zachowują się mężczyźni o silnej osobowości, autorytarni, mocno egocentryczni. Jednak w ich wnętrzu istnieje coś na kształt reaktora jądrowego, gotowego w każdej chwili wybuchnąć. Reaktor został co prawda zalany tysiącami ton betonu, jednak w każdej chwili może nastąpić wyciek, a wtedy dojdzie do eksplozji. Wystarczy lekkie trzęsienie ziemi w postaci problemów zawodowych, choroby, przeciążenia stresem. Gdy kierujemy energię na bieżące kryzysy, wtedy ożywają sprawy wyparte, niechciane, mechanizmy obronne słabną, system się rozpada. Skacze ciśnienie, ujawniają się kłopoty z sercem, z żołądkiem. Przez lata mężczyzna może funkcjonować jak cwaniak, który zawsze wygrywa, ale w końcu niespełnienie w roli ojca i tak go dopadnie. Trzeba będzie zadbać o harmonię we wszystkich możliwych sferach życia. Porzucenie dziecka totalnie rujnuje tę harmonię.

W terapeutycznych podejściach systemowych zwraca się uwagę na to, że takie zaniedbanie z przeszłości odbija się na nowym systemie rodzinnym. Że nowe dzieci z pewnością ucierpią z powodu wcześniejszych błędów ojca.

Oczywiście, ponieważ wnosimy siebie w nowe systemy. Mam klienta, który porzucił żonę i dziecko, a teraz związał się z kobietą, która ma dziecko porzucone przez jej byłego partnera. Traktuje chłopca jak syna, stara się zrekompensować mu porzucenie przez ojca. Zachowuje się nadopiekuńczo, jakby szukał odkupienia, usprawiedliwienia. I co ciekawe – oburza się na tamtego ojca. Nie widzi jednak swojego zaniedbania, tak naprawdę nie wie, co się z nim dzieje. Na nieświadomym poziomie kompensuje sobie swoje niespełnienie – teraz jest podwójnie odpowiedzialny. To idzie w dwóch kierunkach. Z jednej strony rozpuszcza chłopca, jest nadmiernie opiekuńczy, z drugiej – nadmiernie kontrolujący. Zachowuje się w sposób nieproporcjonalny, przymusowy, sztywny, wywiera presję. To rodzi wiele napięć, problemów, tarć i konfliktów. Bywa tak, że – gdy w nowym związku rodzą się wspólne dzieci – adoptowany syn jest przez ojca kochany i rozpieszczany najbardziej. Widać dysproporcję w traktowaniu dzieci. Chłopiec – oczko w głowie taty – nie wytrzymuje ciśnienia, szczególnych przywilejów i wygórowanych wymagań. Ojciec chciałby, aby syn był czempionem, wybitną jednostką.

Strony: 1 2 3


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI