Opanuj emocje: minutowa medytacja dla rodziców

fot.123rf

Praca nad kontrolowaniem własnych emocji jest długotrwała i wymagająca czasu, ale też bardzo satysfakcjonująca. Kiedy zaczniesz zauważać pierwsze efekty, zdziwisz się, jak mogłaś wcześniej żyć w ciagłym napięciu. We wzmacnianiu poczucia panowania nad sobą i utrwalania wewnętrznego spokoju pomoże ci codzienna medytacja, jak na przykład ta zaczerpnięta z książki „Mindfulness. Trening uważności” Marka Williamsa i Danny’ego Penmana (Samo Sedno 2014):
Usiądź prosto na krześle z prostym oparciem. Jeśli to możliwe, nieco odsuń plecy od oparcia, aby wspierały się na kręgosłupie. Wyprostuj je. Stopy mogą spoczywać płasko na podłodze. Zamknij oczy lub spuść wzrok.

reklama

Skup się na swoim oddechu, na tym, jak powietrze wpływa do twojego ciała i wypływa z niego. Bądź w kontakcie z odczuciami płynącymi z każdego wdechu i wydechu. Obserwuj swój oddech, nie czekając na żadne wyjątkowe wydarzenie. Nie ma potrzeby, byś w jakikolwiek sposób go zmieniała.

Po chwili twoje myśli mogą zacząć zmierzać w różnych kierunkach. Kiedy to zauważysz, delikatnie skieruj uwagę z powrotem na oddech. Nie karć się za to – uświadomienie sobie wędrówki własnych myśli i przywrócenie uwagi bez krytyki, to kluczowa zasada medytacji uważności.

Twój umysł może stać się tak spokojny jak tafla stawu – lub nie. Poczucie całkowitego wyciszenia, nawet jeśli się pojawi, może być bardzo ulotne. Jeśli cię to zezłości lub rozdrażni, zauważ, że to uczucie też może być ulotne. Cokolwiek się zdarzy, pozwól, by było takie, jakie jest.

Po minucie otwórz oczy i ponownie zobacz pokój, w którym się znajdujesz.