Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
6 września 2016 in Parenting by redakcja

Po co dzieciom nauka programowania?

MEN uważa programowanie za podstawową kompetencję XXI wieku, a dotychczasowy program informatyki w szkołach nazywa „archaicznym”. Od 2016 wszystkie dzieci będą uczyć się progrmowania. Po co dzieciom taki przedmiot i na czym polega język scratch?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Nowe technologie obecne są dziś w każdej dziedzinie życia. Wraz z ich rozwojem rośnie zapotrzebowanie na dobrze wykwalifikowanych programistów. Jednak zmiany zapowiadane przez ministerstwo służą nie tylko kształceniu specjalistów od kodowania, ale też poznawaniu sprocesów, które towarzyszą nam na co dzień.

Według założeń nowego programu nauczania uczeń po kilku latach nauki będzie potrafił m.in.:

  • Zaprojektować i utworzyć własny program i zastosować w nim np. procedury „wejścia” i „wyjścia”, wyrażenia arytmetyczne i odpowiednie struktury danych.
  • Testować własne programy i objaśniać ich funkcjonowanie.
  • Wykorzystać inne programy i aplikacje do komputerowego rozwiązywania problemów.

Kodowanie nazywane jest obecnie „trzecim językiem”, którego znajomość od najmłodszych lat zwiększa świadomość funkcjonowania współczesnego świata. Z myślą o najmłodszych powstał edukacyjny język obiektowy, tzw. scratch, do nauczania dzieci i młodzieży od 8 roku życia. Umożliwia on łatwe tworzenie interaktywnych animacji, gier, historyjek. Odbywa się to w sposób wizualny – poprzez przeciąganie kolorowych puzzli i postaci z zasobnika. Ich układ tworzy kod przypisany konkretnemu obiektowi. Scratch pokazuje dzieciom i rodzicom że programowanie nie musi być skomplikowaną dziedziną, a nauczanie jego podstaw może być świetną zabawą.

Wzrost zainteresowania dzieci programowaniem rodzi nowe inicjatywy, które pomagają opanować umiejętności informatyczne. Można znaleźć warsztaty, które łączą zabawę z nauką, także w serwisach edukacyjnych dostępnych jest wiele zadań i gier związanych z prostym programowaniem.

„Na naszej platformie nawet najtrudniejsze dla dzieci zagadnienia oraz przedmioty stają się ciekawe i łatwe do zrozumienia. Nauka poprzez zabawę daje naprawdę świetne rezultaty oraz pomaga dzieciom osiągać jeszcze lepsze wyniki w szkole”,  mówi Olga Żdżarska, Koordynator ds. treści w Squla.pl.

Promotorzy nauczania programowania zgodnie twierdzą, że uczy ono logicznego myślenia, precyzyjnego prezentowania myśli i pomysłów, a także umiejętności pracy zespołowej, które w późniejszych etapach nauki i w dorosłym życiu przydadzą się każdej pracy. Niewiedza na temat zasad działania komputerów staje się współczesnym analfabetyzmem, a programowanie nie musi być dziedziną specjalistów, tak jak pisanie i czytanie nie jest wyłączną domeną humanistów.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI