Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

44653077 - man and babygirl walking away on road between corn field over blue sky outdoors background. backview of father carrying suitcase with daughter.
44653077 - man and babygirl walking away on road between corn field over blue sky outdoors background. backview of father carrying suitcase with daughter.
21 czerwca 2016 in Parenting by redakcja

Rola taty w wychowaniu córki

Badania dowodzą, że dla dziewczynki, to tata jest najważniejszą osobą na świecie. To on jako pierwszy i najważniejszy mężczyzna w jej życiu kształtuje jej osobowość, pokazuje świat uczuć i emocji. To tata kształtuje jej charakter, poczucie wartości i przyszłe poglądy na świat. To czy w przyszłości będzie pewną siebie, otwartą, samodzielną kobietą, zależy w dużej mierze właśnie od niego

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl
Stereotyp głosi, że mężczyźni najczęściej oczekują przyjścia na świat syna. Być może przyszli ojcowie myślą, że łatwiej dogadają się z chłopcem, zapewne przyszłym piłkarzem, rajdowcem, czy tenisistą. A jak tu bawić się z córką? Lalkami, we fryzjera, pleść jej warkocze? Jak zatem zaistnieć w życiu swojej małej księżniczki, jak z nią rozmawiać, jak ją wychowywać, by wyrosła na silną, pewną siebie i swojej wartości kobietę?
„Ojciec wywiera wpływ na kształtowanie się osobowości córki już od najwcześniejszych lat jej życia. To jego względy i uwaga są dla niej najważniejsze. To on jest pierwszym mężczyzną, który wprowadza ją w relacje z przedstawicielami płci męskiej” mówi Agata Szymendera, coach dziecięcy i rodzicielski, na co dzień pracująca z dziećmi i ich rodzicami nad wzmacnianiem kompetencji społecznych i dodaje „Tata, który poświęca córce swój czas, zainteresowanie, otacza ją czułością, dostaje w zamian nie tylko wyjątkowe uczucie, ale tym samym przygotowuje córkę do wielu życiowych ról. W oczach córki to ojciec jest pierwszym bohaterem, który potrafi zrobić wszystko i jednocześnie wie wszystko najlepiej.”
Bezwzględnie pierwszym wzorem męskości dla dziewczynki jest jej tata. To na podstawie jego wzorca dziewczynki tworzą sobie w głowie prawdę o wszystkich mężczyznach, a później dokonują również wyboru życiowego partnera. Dlatego jeśli w środowisku, w którym wychowuje się dziewczynka, kobiety traktowane są przez mężczyzn przedmiotowo, są lekceważone, wykorzystywane czy krzywdzone, w przyszłości może ona stać się uległą i bezbronną wobec mężczyzn kobietą. Zadaniem ojca jest więc danie świadectwa temu, że mężczyźni i kobiety są sobie równi. Dziewczynka obserwując jak tata traktuje mamę, wyrabia sobie pojęcie o tym, jak powinien wyglądać związek między dorosłą kobietą i mężczyzną i czego oczekiwać i jakie postawy kształtować w swoim związku.
4 elementy wpływające na zbudowanie pozytywnej relacji CÓRKA – TATA
1. Zabawa
Wciąganie córki we własne, wydawałoby się typowo męskie hobby, może okazać się świetnym pomysłem. Dziewczynki uwielbiają bowiem majsterkować, grać w piłkę, czy wędkować. A co jeśli córka jednak woli lalki, maskotki, malowanki? To już często świat, którego tata zupełnie nie zna, świat wydaje się odzierający tatę zupełnie z męskości. Ale być może warto jednak spróbować. To zupełnie nowe doświadczenie pozwoli tacie wejść w świat dziewczynki i wiele więcej z niego zrozumieć.
2. Przytulanie, głaskanie i noszenie na rękach
Poczucie akceptacji w oczach taty znaczyć może więcej niż niejedno jego kazanie. Uśmiech, wyrazy aprobaty, zachwyt nad nową fryzurą lub sukienką, mały bukiecik kwiatów na dzień kobiet – to wartości bezwzględne w kształtowaniu młodej, dziewczęcej osobowości. Dlatego ojcowie nie powinni mieć oporów przed wyrażaniem czułości wobec swoich córek. Dziecko mające poczucie bezpieczeństwa i akceptacji, buduje w swojej psychice obraz siebie jako człowieka wartościowego, silnego i zdolnego do radzenia sobie z wszelkimi problemami.
3. Rozmowy
Dobry ojciec potrafi nie tylko rozmawiać, ale i słuchać. Szanuje poglądy dziecka i zachęca do samorealizacji. Buduje ufność do siebie, ucząc samodzielności i asertywności w kontaktach z innymi. Ogromnie ważne jest także, aby tata na każdym kroku uświadamiał swojej córce, że kobieta powinna być nie tylko piękna, ale i mądra. To do niego w dużym stopniu należy zbudowanie stabilnego poczucia własnej wartości córki.
4. Krytyka
Jakakolwiek krytyka z ust ojca, powinna być tak skonstruowana, by nigdy nie zachwiała poczucia miłości i bezgranicznej akceptacji dziecka. …
Bycie dobrym tatą swojej córki jest prawdziwym wyzwaniem, zadaniem niewątpliwie niezwykle trudnym i odpowiedzialnym. Jednak włożone w wychowanie córki miłość, zaangażowanie, trud i praca, mogą przynieść mężczyźnie najpiękniejsze w życiu doświadczenia. Warto zatem całym sobą angażować się w wychowywanie małej jeszcze dziewczynki, by potem móc, ze wzruszeniem i dumą, obserwować dorosłą, mądrą, pewną siebie i świadomą swojej wartości kobietę.

Autor:

Agata Szymendera – założycielka NIEBOLANDII, coach dziecięcy i rodzicielski, absolwentka akredytowanego przez ICF międzynarodowego programu The Art and Science of Coaching w Erickson College International.

Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI