Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

123rf.com
123rf.com
1 kwietnia 2016 in Parenting by redakcja

Sprawdzian szóstoklasisty

5 kwietnia 2016 roku uczniowie szóstych klas szkół podstawowych zmierzą się ze swoim pierwszym państwowym egzaminem.  Jak przygotować dziecko do egzaminu?

Strefa zakupów - odwiedź Butik.zwierciadlo.pl

Sprawdzian składa się z dwóch części w formie pisemnej. Część pierwsza – sprawdza wiedzę z języka polskiego i matematyki, ma trwać 80 minut i składa się z zadań zamkniętych i otwartych. Część druga – sprawdza znajomość języka obcego (którego dziecko uczyło się w szkole), ma trwać 45 minut i składa się wyłącznie z zadań zamkniętych. Zmierzenie się z tematami przerabianymi stanowi duże wyzwanie i stres dla większości uczniów. Oprócz tego muszą oni sobie poradzić z testem jednokrotnego wyboru, w którym odpowiedzi należy zaznaczyć w karcie odpowiedzi według wcześniej podanych zasad.

Aby przygotować dziecko do takiego wyzwania, najlepiej rozwiązać z nim parę przykładowych testów z poprzednich lat, które dostępne są do pobrania na oficjalnej stronie CKE. Warto również zajrzeć do platformy edukacyjnej Squla.pl, która z myślą o szóstoklasistach stworzyła specjalny moduł „Sprawdzian szóstoklasisty”, stanowiący dobrą powtórkę materiału szkolnego w formie quizów i gier. Zawiera on ponad 400 zadań dostępnych w zestawach podzielonych na trzy obszary tematyczne: język polski, matematyka i język angielski. Zadania przygotowali egzaminatorzy współpracujący z CKE przy opracowywaniu arkuszy na oficjalny sprawdzian.

Sprawdzian szóstoklasisty nie jest ograniczony limitem punktów potrzebnych do jego zaliczenia, co oznacza, że samo podejście do niego jest równoznaczne z zaliczeniem. Nie stanowi również podstawy w dokonywaniu rekrutacji do gimnazjum rejonowego. Ale uzyskany rezultat może mieć znaczenie przy wyborze najlepszych szkół społecznych i prywatnych, które stosują dodatkowe kryteria. Także renomowane gimnazja publiczne tworzą dodatkowe klasy specjalistyczne dla uczniów spoza rejonu, którzy byli laureatami olimpiad i konkursów albo poza dobrymi ocenami uzyskali również wysoki wynik testu.

W tym rok sprawdzian szóstoklasisty odbędzie się po raz ostatni –  Ministerstwo Edukacji zdecydowało o zniesieniu go od przyszłego o roku szkolnego. Ta zmiana spotyka się ze różnymi opiniami. Część edukatorów uważa, że test pozwala rzetelnie ocenić stan edukacji i motywuje uczniów do powtarzania materiału szkolnego, ale być może sposób przeprowadzania testów powinien się zmienić .– Dla przykładu w Holandii dzieci trzy razy w roku zdają testy CITO na wszystkich poziomach szkoły podstawowej (klasy 1-8).  Dzięki temu od najmłodszych lat oswajane są z testami, co zmniejsza ich stres z nimi związany, a rodzice mają poczucie, że jest to świetny sposób motywowania dzieci do rzetelnej nauki – mówi Małgorzata Munzer z platformy edukacyjnej Squla.pl.


Sprawdź promocje na Butik Zwierciadlo.pl

madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI