„W Muzeum wszystko wolno” – wystawa przygotowana przez dzieci

28 lutego w Muzeum Narodowym w Warszawie swój finał będzie miał niezwykły muzealno-edukacyjny eksperyment. W głównej przestrzeni ekspozycyjnej zostanie zainaugurowana wystawa, od początku do końca przygotowana przez dzieci.


28 lutego w Muzeum Narodowym w Warszawie swój finał będzie miał niezwykły muzealno-edukacyjny eksperyment. W głównej przestrzeni ekspozycyjnej zostanie zainaugurowana wystawa, od początku do końca przygotowana przez dzieci.


Sześćdziesięcioro dziewięcioro kuratorów w wieku od 6 do 14 lat, przez ponad pół roku poznawało jedną z największych instytucji kultury w Polsce i pracowało nad sześcioma niepowtarzalnymi ekspozycjami. Dzieci przygotowały scenariusze i dokonały wyboru blisko 300 eksponatów na wystawę, a także opracowały koncepcję multimediów i scenografię ekspozycji, zaprojektowały druki edukacyjne, nagrały audioprzewodniki i przygotowały podpisy do dzieł. Pomysłodawczynią projektu „W Muzeum wszystko wolno” jest dyrektor MNW, Agnieszka Morawińska. Wystawę, przeznaczoną dla szerokiej publiczności, będzie można oglądać do 8 maja.

Na wystawie w MNW, podzielonej na sześć samodzielnych tematów – „Las”, „Taniec Minotaura”, „Pokój strachów”, „Gra w bohatera”, „Skarbiec” i „Zmiany” – prezentowane są dzieła ze wszystkich kolekcji muzealnych: obiekty sztuki starożytnej i orientalnej, rzemiosło artystyczne, rzeźby dawne i współczesne, fotografie, rysunki i grafiki, monety i medale, ubiory oraz obrazy pochodzące z różnych epok. Wiele z tych dzieł nigdy nie było pokazywanych publiczności. Dzieci mówią, że „odnalazły i uwolniły je z muzealnych magazynów”.

Wybór tematów wystaw i eksponatów może być zaskakujący. Zestawienia prac pochodzących z różnych epok i kręgów kulturowych ilustrują dziecięce zainteresowania, gusty i funkcje, jakie przypisują one idealnym pokazom muzealnym. Na wystawie zobaczymy wiele tajemniczych przedmiotów oraz zaszyfrowane informacje i zadania.

– Dzieci pragną, aby wizyta w muzeum była przygodą, dostarczała wrażeń i wymagała zaangażowania. Poprzez wybór dzieł, sposób ich eksponowania i interaktywność uzyskaną dzięki obecności multimediów, chcą nie tylko opowiedzieć historie, ale przede wszystkim wywołać emocje, „zarazić uczuciami” i wciągnąć do muzealnej gry. Gry, która nie pozwoli na bierność, zaangażuje umysł i zmysły, wywoła przeżycia – o projekcie mówi jego pomysłodawczyni, dyrektor Agnieszka Morawińska. – Zależało nam na tym, aby to naprawdę dzieci wymyśliły wystawę, a nie były podprowadzane pod pewne tematy czy rozwiązania. Mam wrażenie, że to się udało – dodaje dyrektor.

Na kolejnych etapach przygotowywania wystawy młodzi kuratorzy spotykali się z całym zespołem muzeum. Kustosze i konserwatorzy dzielili się wiedzą o wybranych przez dzieci obiektach. Zespół Działu Edukacji MNW koordynował cotygodniowe spotkania i czuwał nad harmonogramem prac, Działy Komunikacji oraz Marketingu służyły wiedzą i doświadczeniem przy planowaniu kampanii promocyjnej, konferencji prasowej i wernisażu. Dział Wydawnictw wspierał dziecięcych kuratorów w opracowywaniu tekstów towarzyszących wystawie, podpisów, a także druków edukacyjnych i ulotek. Działy Organizacji Wystaw, IT i Multimediów oraz Administracji i Inwestycji pomogły w przygotowaniu projektu oraz, co najważniejsze, zbudowały wystawę. Wystawę stworzoną przez dzieci dla wszystkich!

Muzeum ponadto przygotowało liczne wydarzenia edukacyjne, które zainicjowały dzieci: wykłady, spotkania i oprowadzania. Ukaże się również książka, będąca podsumowaniem projektu i ukazująca cały proces powstawania wystawy.