Wielkanocne zabawy z dziećmi

Zabawy z dziećmi w Wielkanoc
123rf.com

Na święta Bożego Narodzenia dzieci czekają w wypiekami na twarzy, bo Mikołaj, choinka, prezenty. A Wielkanoc? To czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a my – niezależnie od poglądów i wiary – pielęgnujemy tradycje. Jak przekonać do niej najmłodszych?
Chociaż zajączek nie wpisał się na trwałe w świąteczną tradycję wielkanocną i rzadko komu przynosi prezenty, mamy mnóstwo innych powodów, by zachęcić dziecko do wspólnej wielkanocnej zabawy. Przede wszystkim nadchodzi właśnie długo wyczekiwana wiosna, a z nią coraz więcej słońca. Przyroda zaczyna powoli budzić się do życia, dlatego zabierzcie maluchy na dłuższy spacer i pokażcie, jakie zmiany zachodzą w naturze. Nawet w ferworze świątecznych przygotowań taka krótka wycieczka pozwoli Wam złapać oddech i przypomnieć sobie, dlaczego przystrajamy stół baziami, rzeżuchą i żonkilami.

reklama

Oczywiście warto zaangażować malucha w przygotowania do świąt. Jeśli jednak chcielibyście zająć dziecko na chwilę czymś innym, zajrzyjcie na strony internetowe z propozycjami wielkanocnych zabaw. W sieci jest ich naprawdę dużo: macie do wyboru wielkanocne kolorowanki (do wydrukowania i online), ćwiczenia i łamigłówki, propozycje prac plastycznych, bajki i opowiadania na temat Wielkiej Nocy, a nawet zabawy utrwalające wielkanocne słownictwo w językach obcych.

Wielkanoc to również dobry moment, by porozmawiać o tradycjach, poczytać o zwyczajach panujących w innych zakątkach Polski i zapytać babcie, dziadków oraz dalsze kuzynki o to, jak oni spędzali kiedyś święta. Takie opowieści podczas malowania pisanek, pieczenia mazurków i robienia wielkanocnych dekoracji na długo zapadną w pamięć.