1. Zwierciadlo.pl
  2. >
  3. REKLAMA

Wielkanocne zabawy z dziećmi

123rf.com
123rf.com
Na święta Bożego Narodzenia dzieci czekają w wypiekami na twarzy, bo Mikołaj, choinka, prezenty. A Wielkanoc? To czas, kiedy przyroda budzi się do życia, a my – niezależnie od poglądów i wiary – pielęgnujemy tradycje. Jak przekonać do niej najmłodszych?

Chociaż zajączek nie wpisał się na trwałe w świąteczną tradycję wielkanocną i rzadko komu przynosi prezenty, mamy mnóstwo innych powodów, by zachęcić dziecko do wspólnej wielkanocnej zabawy. Przede wszystkim nadchodzi właśnie długo wyczekiwana wiosna, a z nią coraz więcej słońca. Przyroda zaczyna powoli budzić się do życia, dlatego zabierzcie maluchy na dłuższy spacer i pokażcie, jakie zmiany zachodzą w naturze. Nawet w ferworze świątecznych przygotowań taka krótka wycieczka pozwoli Wam złapać oddech i przypomnieć sobie, dlaczego przystrajamy stół baziami, rzeżuchą i żonkilami.

Oczywiście warto zaangażować malucha w przygotowania do świąt. Jeśli jednak chcielibyście zająć dziecko na chwilę czymś innym, zajrzyjcie na strony internetowe z propozycjami wielkanocnych zabaw. W sieci jest ich naprawdę dużo: macie do wyboru wielkanocne kolorowanki (do wydrukowania i online), ćwiczenia i łamigłówki, propozycje prac plastycznych, bajki i opowiadania na temat Wielkiej Nocy, a nawet zabawy utrwalające wielkanocne słownictwo w językach obcych.

Wielkanoc to również dobry moment, by porozmawiać o tradycjach, poczytać o zwyczajach panujących w innych zakątkach Polski i zapytać babcie, dziadków oraz dalsze kuzynki o to, jak oni spędzali kiedyś święta. Takie opowieści podczas malowania pisanek, pieczenia mazurków i robienia wielkanocnych dekoracji na długo zapadną w pamięć.

A skoro już o dekoracjach mowa, to postarajcie się zrobić je sami w domu. Z rolki po papierze toaletowym lub niepotrzebnej już nikomu szklanki zrobicie wazonik na bazie i inne wiosenne akcenty. Wystarczy okleić je kolorowym papierem i narysować na nich na przykład baranka, którego potem wypełnicie watą, kolorowe pisanki lub tulipany. Palemkę zrobicie z kolorowej bibuły, a rzeżuchę możecie zasadzić nie w doniczce czy na talerzyku, ale na przykład w skorupce po jajku.

Jeśli chcecie stworzyć niepowtarzalne pisanki, jest pewien ciekawy sposób. Przyklejcie do nieugotowanego jeszcze jajka zamoczone w wodzie liście natki pietruszki lub płatki kwiatów. Następnie włóżcie jajko do materiałowego woreczka, zawiążcie go i zagotujcie w wodzie z łupinkami z cebuli. To bardzo stary, ale naturalny sposób barwienia jaj. Po wyjęciu z wody skorupka jajka pokryje się pięknymi roślinnymi motywami.

Nie unikajcie zabaw podczas gotowania i pieczenia – po przygotowaniu świątecznych dań i tak Wasza kuchnia będzie wymagała generalnych porządków, a radość malucha z dekorowania mazurka lub wielkanocnej baby będzie bezcenna.

Czeka Was też Lany Poniedziałek – według tradycji to bardzo towarzyski i zabawowy dzień, pełen psot i żartów, więc pozwólcie się malcom wyszaleć. Jeśli sami zaproponujecie formułę zabawy, jest duża szansa, że unikniecie większych niespodzianek. A jeżeli nie lubicie siedzieć za stołem lub jedziecie na święta do rodziny, może na Waszej trasie znajdzie się Sierpc. Znajduje się tam Muzeum Wsi Mazowieckiej, które warto odwiedzić, bo jest kopalnią wiedzy na temat gier i zabaw związanych z Wielkanocą.

Artykuł we współpracy z

 

Share on Facebook Send on Messenger Share by email
Autopromocja
Autopromocja

ZAMÓW

WYDANIE DRUKOWANE E-WYDANIE
  • Polecane
  • Popularne
  • Najnowsze