Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Księgarnia Sklep Cyfrowy

Wspólny trening z dzieckiem

123rf.com
8 kwietnia 2016 in Parenting by redakcja
Wspólna gra w piłkę na osiedlowym boisku czy rozegrany mecz na korcie tenisowym nie tylko podnoszą kondycję rodziców i pozytywnie wpływają na psychofizyczny rozwój dziecka,  ale również poprawiają wzajemne relacje.

Kluby oferują wspólnie zajęcia sportowe dla rodziców z dziećmi. Pod okiem profesjonalnego trenera rodziny mogą razem pływać na basenie, przewracać się na macie albo jeździć na nartach. Zajęcia w klubie wymuszają regularność treningu, a więc gwarantują postępy, co motywuje do dalszych ćwiczeń. Po drugie, obecność trenera wpływa regulująco na komunikację rodzica z dzieckiem. Ponadto trening w klubie daje możliwość kontrolowanej rywalizacji w grupie, w której rodzic i dziecko występują jako jeden team. Każde zwycięstwo fetują podwójnie, każdą porażkę dzielą proporcjonalnie. Takie doświadczenia uczą pracy w zespole. Ważne, by panowały w nim partnerskie relacje.

„Przed oczami mam obraz, który co jakiś czas widuje na zajęciach, które prowadzę. Ojciec z synem pojawia się na pierwszych zajęciach. Obaj mają nowe, śnieżnobiałe stroje. Ojciec trenował kiedyś karate i od razu wciela się w rolę eksperta i krytyka, który egzekwuje swoją władzę rodzicielską. Poważny błąd! Skutkiem jest rywalizacja, która zamiast motywować, skłania do forsowaniu swoich racji. Z mojej praktyki wynika, że gdy rodzic i dziecko zajmują równorzędne pozycje na treningu to z sukcesem osiągną nadrzędny cel: poprawią wzajemne relacje”, mówi Wojciech Jeż, trener który pracuje z dziećmi i zespołami rodzinnymi także w przedszkolu i szkole MyVinci  w Warszawie.

Gdy już zapadnie decyzja o wspólnym treningu, przede wszystkim należy mieć na względzie preferencje dziecka. Jeśli narzucimy mu z góry dyscyplinę, w której się pogubi lub będzie dla niego ciężarem, to w chwilach załamania formy będzie bardzo trudno zmotywować go do regularnego i aktywnego treningu.  A wspólny to okazja do pogłębiania zdrowych relacji rodzinnych pozwalających dziecku zbudować zaufanie do siebie, które będzie procentować przez całe życie.


Jak utrzymać wakacyjny nastrój przez całe lato?

Okres urlopowy zaczął się na dobre, choć niestety, rzadko spędzamy całe wakacje na wyjeździe. Przez większą część lata chodzimy do pracy próbując poczuć wakacyjny klimat ...

Recepta na lęk? „Pokochaj swoje serce”

„Życie jest zaskakująco proste, gdy przestajemy je komplikować.” mówi Dagmara Skalska w swojej najnowszej książce „Pokochaj swoje serce” i przedstawia sposób na pokonanie lęku.
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI