Psychologia Styl Życia Seks Parenting Moda i uroda Zdrowie Przepisy Kultura Rozwój Wróżby Diety

fot.123rf
fot.123rf
12 stycznia 2016 in Parenting by Joanna Olekszyk

Wybaczanie sobie – ćwiczenia dla sfrustrowanej mamy

Jaka jest współczesna mama? Świadoma, empatyczna, dzielna. Niestety, często także zmęczona, zabiegana i niezadowolona z siebie. Dobra wiadomość jest taka, że sama może zrobić dużo, by pokonać stres i frustrację.

Strefa zakupów - odwiedź Butik.Zwierciadlo.pl

Ćwiczenie 1. Przeczytaj poniższe przykłady i zastanów się, za co obwiniasz się w każdym z nich (jeśli się obwiniasz):

1. Moje dziecko jest w gorszej sytuacji niż inne dzieci:

  1. a) materialnej (bo: ma mniej zabawek, mieszka w biedniejszej dzielnicy, nie ma swojego pokoju, nie wyjeżdża na dość atrakcyjne wakacje, nie uprawia ciekawych sportów, nie chodzi do prywatnych szkół, nie ma bogatych rodziców itp.)

Czuję się winna:

  1. b) społecznej (bo: jest wychowywane przez jednego rodzica, oboje rodzice pracują, dziadkowie są daleko, mieszka w innym mieście niż reszta rodziny, jego rodzina jest inna niż rówieśników, ma gorszy status społeczny, rodzice są reprezentantami mniejszości etnicznych, religijnych itp.)

Czuję się winna:

2. Nie robię dla dziecka tego, co „powinnam”:

  • Nie spędzam dość czasu z dzieckiem.
  • Nie poszłam z dzieckiem do lekarza czy specjalisty od razu, jak coś się działo, tylko czekałam.
  • Nie jestem wystarczająco cierpliwa i spokojna.
  • Zdarzają się sytuacje, kiedy krzyczę na dziecko, szarpię je, popycham, grożę mu czy ubliżam.

Czuję się winna:

3. Dziecko cierpi fizycznie lub emocjonalnie:

Nie ma dnia czy tygodnia bez dziecięcego płaczu, frustracji, strachu; bez siniaka czy zadrapanego kolana. Cierpimy razem z dziećmi. Ból dziecka odbija się głośnym echem w sercu rodzica. Różnie się to manifestuje. Czasem złością na tych, którzy mniej lub bardziej przyczynili się do cierpienia dziecka. Czasem niepokojem i paniką, które bezradnie kierujemy w stronę dziecka. A czasem złością i poczuciem winy. Obwiniamy się, bo uważamy, że powinniśmy zapobiec cierpieniu dziecka nawet wtedy, gdy nie mamy na to żadnego wpływu.

Czuję się winna:

4. Dziecko źle się zachowuje:

  1. 4. a) Kiedy dziecko zrobi coś „złego” innym, zrani kogoś czy zachowa się nieodpowiednio, często obwiniamy się, że nie dopilnowaliśmy go, nie nauczyliśmy itp.

Czuję się winna:

  1. 4. b) To dotyczy również sytuacji, kiedy dziecko nie słucha i nie robi tego, o co prosimy. Rodzic obwinia się, myśląc: „Nie mam autorytetu u dziecka, dziecko mnie nie szanuje, nie jestem dobrym rodzicem”.

Czuję się winna:

Pamiętaj, poczucie winy nie pomaga ani tobie, ani dziecku. To naturalne, że pragniesz dla swojego dziecka wszystkiego, co najlepsze. Warto jednak wybaczać sobie błędy i akceptować niedoskonałość. 

Strony: 1 2 3


Strefa zakupów


madrzej-zwierciadlo-baner-900x316

Jaki jest sekret ludzi efektywnych?

Jak to jest, że niektórzy ludzie są doskonale zorganizowani, potrafią znaleźć czas dla rodziny, przyjaciół, dla swoich pasji i jednocześnie wyróżniają się dużą efektywnością w ...
bosch-problemy-z-podejmowaniem-decyzji-tytulowa-01

Masz problem z podejmowaniem decyzji? Zrób pranie

– Nie mogę już o tym teraz myśleć. Jeśli choć przez chwilę jeszcze będę się nad tym zastanawiać to zwariuję. Pomyślę o tym jutro – ...
polne_kwiaty1000

Julia Heaberlin: „Polne kwiaty” – nowy thriller psychologiczny

„Jestem bohaterką krzykliwych nagłówków i opowiadanych przy ognisku historii o duchach. Jestem jednym z czterech Polnych Kwiatów. Tym, któremu się poszczęściło.”
eb8564b_integra_probaby_eb8562b_-integra_eb8552b_integra_nebi7542baa_eb7532b_integra_13

Kuchenne inspiracje, czyli dlaczego warto wspólnie przygotowywać posiłki?

Gotowanie, choć może być bardzo kreatywną czynnością, nie każdemu sprawia przyjemność. Niezależnie jednak czy lubimy gotować czy nie, jeść trzeba. Stołowanie się na mieście może ...
zamknij [x]

POLECANE KSIĄŻKI