Dziesięciolatek jest towarzyski

Dziesięciolatek jest towarzyski
123rf

Zazwyczaj spokojny, otwarty, optymistyczny. W tym wieku dziecko zawiera ważne przyjaźnie i tworzy grupy. Uczy się relacyjności. To ostatnie spokojne chwile przed burzą hormonów, która nadejdzie za rok lub dwa lata.
1. Dzieci w wieku dziesięciu lat są z reguły optymistycznie nastawione do świata. Rzadko narzekają. Biorą życie takim jakim jest, ciesząc się każdym nowym doświadczeniem. Są również otwarte na innych ludzi, oczekując tego samego w zamian. Dzieci są bezpośrednie i konkretne, ale potrafią patrzeć z dystansem na rzeczywistość.

2. Dziesięciolatek jest mocno związany ze swoją rodziną. Rodzice są bezgranicznie akceptowani. Dziecko chce być dobre i posłuszne. Wykonuje polecenia rodziców, respektuje ich zdanie, unika rzeczy zakazanych.

3. W kontaktach z rówieśnikami dla dziesięciolatka ważne jest poczucie przynależności do grupy. Dzieci organizują swoje gangi, bandy, kluby, nadają im nazwy oraz chronią ich prywatność. Często są to grupy nietrwałe, ale nawet krótkie i intensywne doświadczenia są dla dziesięciolatka istotne. Większość dzieci w tym wieku ma najlepszego przyjaciela. Zdarza się, że są to relacje trwające jeszcze wiele lat.